Przegląd prasy

Doskonalenie umiejętności w miejscach do tego przeznaczonych, tj. w ODTJ-ach – apelują policjanci

31 lipca 2023

Doskonalenie umiejętności w miejscach do tego przeznaczonych, tj. w ODTJ-ach – apelują policjanci
(fot. PIXABAY)

O Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy piszemy i rozmawiamy z ekspertami w zakresie szkolenia techniki jazdy. Dziś przywołujemy apel policjantów, którzy informując o wciąż organizowanych nielegalnych wyścigach samochodowych głośno mówią: - Doskonalenie sportowych umiejętności prowadzenia samochodu w miejscach do tego przeznaczonych, tj. ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Na sportową jazdę samochodem w otwartym ruchu ulicznym nie ma miejsca (…). Nie ma miejsca dla nieodpowiedzialnych zachowań na drogach.

Policjanci ruchu drogowego systemowo kontrolują kierowców, którzy stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym. W tym zakresie cyklicznie prowadzą działania mające na celu przeciwdziałanie nielegalnym wyścigom, czyli sytuacjom, które generują niebezpieczne sytuacje drogowe. - Funkcjonariusze starają się każdorazowo interweniować w miejscach, gdzie może dochodzić do ich organizacji. Drifty i wyścigi na publicznych drogach stanowią ogromne zagrożenie bezpieczeństwa nie tylko dla uczestników takich wydarzeń, ale również dla osób postronnych - informuje portal Policja pl. – (…) W tym celu policjanci różnych pionów zbierają informacje ze wszystkich możliwych źródeł, monitorują fora i portale społecznościowe, gdzie pojawiają się informacje o planowanych spotkaniach i wyścigach. Pomocne są także zgłoszenia nadsyłane do Policji przez mieszkańców. Apelują o informacje o nielegalnych wyścigach, które można zgłaszać anonimowo do lokalnych jednostek Policji.

Za zorganizowanie imprezy masowej bez zezwolenia grozi kara nawet do 8 lat więzienia - przypominają funkcjonariusze. A jednak, jak dowiadujemy się, iż tylko w ostatnim czasie policjanci z KWP w Poznaniu, w uzgodnieniu z Prokuraturą Rejonową Poznań - Grunwald, zatrzymali 9 osób podejrzanych o zorganizowanie imprezy masowej bez zezwolenia. Jak się okazało, w motoryzacyjnym zlocie brało udział ponad 1000 aut oraz kilka tysięcy osób, w tym nieletnich. Podczas imprezy organizatorzy zezwolili na rażące manewry samochodowe, które mogły zagrozić uczestnikom tego wydarzenia. Zebrane przez policjantów materiały dowodowe jednoznacznie wskazują na to, że grupa dziewięciu osób działała w sposób zaplanowany, świadomy, nakierowany na złamanie przepisów prawa. Zebrane materiały po przedłożeniu w Prokuraturze Rejonowej Poznań-Grunwald dały podstawę do wszczęcia postępowania karnego, zatrzymania podejrzanych, a także postawienia im zarzutów. W maju br. z kolei warszawscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego nie dopuścili do nielegalnych wyścigów na warszawskim odcinku trasy S8. Nocną porą zgromadzili się tam miłośnicy szybkiej jazdy, by pościgać się swoimi motocyklami. Funkcjonariusze skontrolowali dwóch motocyklistów jadących "pod prąd" drogą ekspresową, kierowcę samochodu osobowego, który zatrzymał się na trasie w miejscu niewyznaczonym, oraz inne osoby, które przyglądały się "wyczynom" motocyklistów i chodziły po jezdni. Za popełnione wykroczenia nałożyli kilka mandatów karnych. A to tylko dwa przykłady.

W sumie w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. policjanci ruchu drogowego, wraz z policjantami innych pionów Policji, w wyniku działań mających na celu przeciwdziałanie nielegalnym wyścigom skontrolowali gromadzące się w tych miejscach osoby i pojazdy. W sumie przeprowadzili 8 234 kontrole pojazdów oraz wylegitymowali 9 106 osób. W wyniku tych kontroli ujawnili 5 160 wykroczeń, w tym 1 964 przekroczeń dopuszczalnej prędkości, a także zatrzymali 90 praw jazdy oraz 846 dowodów rejestracyjnych. Funkcjonariusze sprawdzali również trzeźwość kierujących pojazdami. Badaniu na zawartość alkoholu poddano 11 728 kierujących, a na obecność środka działającego podobnie do alkoholu 643 kierujących. Ujawniono 29 kierujących po spożyciu alkoholu i 3 kierujących będących pod wpływem działania środka działającego podobnie do alkoholu.

I ważny apel do wszystkich, którzy starają się zamienić jezdnię w tor wyścigowy - brawura, brak wyobraźni i lekceważenie przepisów mogą skończyć się tragicznie. Drogi publiczne to nie miejsce do urządzania wyścigów i rajdów samochodowych! Przestrzegamy przed takim postępowaniem. Mandat karny może w konsekwencji okazać się najłagodniejszą formą kary. Funkcjonariusze apelują również o doskonalenie sportowych umiejętności prowadzenia samochodu w miejscach do tego przeznaczonych, tj. ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Na sportową jazdę samochodem w otwartym ruchu ulicznym nie ma miejsca, dlatego funkcjonariusze zapowiadają zwiększoną liczbę podobnych działań. Nie ma miejsca dla nieodpowiedzialnych zachowań na drogach. Pamiętajmy, że wyścigi w mieście niosą ze sobą poważne ryzyko tragicznych zdarzeń i śmiertelne niebezpieczeństwo.

Źródło: Policja pl.