Przegląd prasy

Fotoradary i ich estetyka

24 maja 2021

Fotoradary i ich estetyka
(fot. ZDM Warszawa)

W Warszawie na moście Poniatowskiego zamontowano fotoradary. To pierwsza instalacja tych urządzeń na przeprawie mostowej. Tu dodatkowo zabytkowej. Niestety - mimo wcześniejszych konsultacji - dziś decyzja jest krytykowana. Resort infrastruktury wypowiedział się w kwestii zmiany np. kolorystyki fotoradarów, wypowiedział się.

Wczoraj i dziś. W Warszawie na moście Poniatowskiego zamontowano - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - sześć fotoradarów. Potrzeba takiej decyzji była zapowiedziana, konsultowana - oczywista. Jak uzasadniał stołeczny ZDM instalacja fotoradarów stała się koniecznością, bo kierowcy traktowali ją jako dość długi, prosty odcinek, na którym można przyspieszyć. W efekcie w latach 2015-2019 na moście doszło do 26 wypadków (w których ranne zostały 32 osoby, a 3 zginęły), a aż 16 z nich spowodowanych było przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Potem, ze względu na patrole policji, na moście doszło tylko do dwóch zdarzeń drogowych. Ale funkcjonariusze mieli pełne ręce roboty - ukarali tam 4 495 kierowców, zaś 115 piratom drogowym zatrzymali prawo jazdy.

Stało się już są. I od tego momentu doszło do szerokiej krytyki, do dyskusji o… lokalizacji i estetyce tych urządzeń, a nawet doszło do incydentów dewastacji urządzeń. Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządy Dróg Miejskich wyjaśnił, że wybrany wzór fotoradarów jest bardziej stabilny od radarów montowanych w formie skrzynek na ażurowym słupie.

Mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki zawnioskował o zmianę ich lokalizacji tłumacząc, że nie znał ich dokładnego położenia. ZDM odpowiedział, że "Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków prawie rok temu wydał zgodę na montaż fotoradarów na moście i na wiadukcie w zakresie i sposobie wykonania określonym w programie robót, który był załącznikiem do tej zgody, i w którym jest zarówno ich wygląd, jak i mapa z lokalizacją". [o czym pisaliśmy – kliknij]

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski poinformował, iż wysłał do Ministerstwa Infrastruktury pismo z prośbą o zmianę zasad dotyczących fotoradarów. Podczas tej samej konferencji prasowej uzasadniał: - Chcieliśmy je postawić jak najszybciej, żeby uniknąć tragedii. Gdy podjęliśmy tę decyzję, nikt nie oponował. Równocześnie złożył deklarację, iż w chwili gdy zostanie zmienione stosowne prawo i zmieniona zostanie np. kolorystyka urządzeń, wówczas Ratusz oczywiście wykona takie zobowiązania.

Ministerstwo Infrastruktury. - Nie planujemy zmiany przepisów określających barwę obudów tych urządzeń - odpowiedziało Ministerstwo Infrastruktury na pytanie zadane przez PAP. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami obudowy stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów) w zakresie barwy powinny spełniać wymagania określone w przepisach pkt 14.6 załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach - wskazał Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. A dlaczego: - W ocenie Ministerstwa Infrastruktury dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym obudowy stacjonarnych urządzeń rejestrujących powinny być widoczne dla kierującego pojazdem z dostatecznej odległości, dlatego nie planujemy zmiany przepisów określających barwę obudów tych urządzeń. (jm)