Przegląd prasy

„Hamlet” na… przejściu dla pieszych

13 listopada 2023

„Hamlet” na… przejściu dla pieszych
Opole, ul. Piastowska. Happening na przejściu dla pieszych w wykonaniu aktorów Teatru Ekostudio [kliknij] (fot. screen)

Okazuje się, że propagowanie bezpiecznych zachowań na drogach jest możliwe odbywać się także przy wykorzystaniu dzieła Williama Szekspira. Grupa aktorów Teatru Ekostudio w Opolu w czasie zielonego światła na jednym z miejskich przejść zaprezentowała fragmenty „Hamleta”. Jak zostało skomentowane - prawdopodobnie zrobili to najszybciej na świecie.

Aktorzy Teatru Ekostuio w Opolu ucharakteryzowani na postacie wykreowane przez tego angielskiego dramaturga, korzystając z możliwości krótkiego wejścia na jezdnię, przykuwali uwagę kierowców oraz przechodniów. Każdorazowo mieli na to zaledwie 15 sekund - relacjonuje Polsat News. I dalej: - Jak wyjaśnił podkom. Tomasz Kukuła z opolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, mundurowi też brali udział w nietypowym spektaklu. - Akcja miała skłonić kierowców do bezpiecznej, rozważnej i przede wszystkim kulturalnej jazdy. Natomiast pieszych i rowerzystów uwrażliwić na niebezpieczeństwa i zagrożenia, jakie mogą być w ruchu drogowym - objaśniał funkcjonariusz. Z kolei Andrzej Czernik, dyrektor teatru Ekostudio mówił: - Kultura powinna być wszędzie. Nie tylko w teatrze czy filharmonii. Chcieliśmy zrobić tzw. teatr przejściowy, czyli na pasach, w trakcie zielonego światła, które trwa tylko kilkanaście sekund. Uwagę kierowców i pieszych przykuwały także plakaty: „KULTURA JEST WSZĘDZIE”, „GDY KULTURA WCHODZI WSZYSTKIM ZŁOŚĆ PRZECHODZI”, „GDY JEDZIESZ KULTURALNIE, NIKT NIKOGO NIE WALNIE”. Jak się dowiedzieliśmy była to już kolejna edycja takiej teatralno-drogowej akcji. Zaplanowano dalsze – w nadchodzącym roku ma to być „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.

Jesteśmy zdecydowanie ZA TAKIMI PRZEKAZAMI! Happening z ulicy Piastowskiej w Opolu był zdecydowanie ważnym przekazem mimo, iż w krótkie 15 sekund. (jm)