Przegląd prasy

Jedziesz na majówkę? Umyj auto

27 kwietnia 2017

Jedziesz na majówkę? Umyj auto

Utrzymanie w czystości szyb i świateł to obowiązek każdego kierowcy, ponieważ widoczność ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zapowiadana na majówkę zmienna pogoda powinna zmobilizować prowadzących auta do skontrolowania efektywności pracy wycieraczek i poziomu płynu do spryskiwaczy. Brudne szyby, reflektory czy nieczytelna tablica rejestracyjna mogą także skutkować mandatem.

Zabrudzone szyby ograniczają widoczność i tym samym mogą powodować, że kierowca z opóźnieniem zareaguje na zagrożenie na drodze. Równie ważna jest czystość świateł. Gdy brud nie rozprasza światła reflektorów pojazd jest widoczny z dużej odległości nawet w słoneczne dni – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Kluczowym narzędziem utrzymania czystości szyb są wycieraczki. Pióra zużywają się zarówno pod wpływem mrozów i bardziej intensywnej pracy w okresie jesienno-zimowym, jak i upału oraz słońca. Brak płynnej pracy, pozostawianie smug na szybie oraz widoczne uszkodzenia oznaczają, że pióra wycieraczek wymagają wymiany. Najlepiej byłoby wymieniać wycieraczki przynajmniej raz w roku.

Przed wyjazdem na majówkę warto też zaopatrzyć się w dodatkowy płyn do spryskiwaczy, aby uzupełnić ewentualne niedobory podczas postoju na trasie podróży. Postój na stacji paliw może być też okazją do umycia lamp. 

Zabrudzone szyby stwarzają także większe zagrożenie, gdy mamy do czynienia ze słoneczną pogodą, gdyż brud rozprasza światło i wzrasta ryzyko oślepienia.