Przegląd prasy

Obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/godz.

2 lipca 2018

Obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/godz.
„NICE-MATIN” - „Vitesse, prix du gaz, tabac... Ce qui va changer pour vous au 1er juillet„ (kliknij)

Od 1 lipca br. Francuzów - na drogach o nieoddzielonych od siebie pasach ruchu poza terenem zabudowanym - będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 80 km/godz. Zmiana dotyczy ponad 400 000 km dróg.

Zmiana wywoływała i wywołuje wiele kontrowersji, rząd zdecydowanie postanowił poprawić bezpieczeństwo kierowców przede wszystkim właśnie poprzez obniżenie prędkości, z dotychczasowych 90 km/godz. Premier Eduard Philippe zdecydowanie twierdził, iż nie cofnie się ani o krok i jest gotów ponieść polityczną cenę za tę niepopularną reformę. Nowy limit prędkości już obowiązuje w wielu krajach Europy: Norwegii, Szwajcarii, Danii, Holandii. Statystyki wskazywały, iż ponad połowa śmiertelnych wypadków ma miejsce na drogach pozamiejskich (z wyłączeniem autostrad). We Francji około 60% z 10 000 zabitych na drodze padło ofiara wypadku na dwukierunkowej drodze poza aglomeracją - jak informują media na podstawie statystyk lat 2014-2016.

Przypomnijmy co na pytanie - dlaczego różnica 10 km/godz. wiele zmienia? - odpowiedział Zbigniew Weseli,: - Wraz ze wzrostem prędkości wydłuża się droga hamowania oraz droga, którą kierowca przejedzie, zanim zareaguje na nagłe zagrożenie. Jednocześnie zwiększa się także siła, z którą samochód w razie kolizji uderzy w inny pojazd lub przeszkodę. Dlatego im wyższa prędkość tym większe ryzyko wypadku oraz tym poważniejsze stają się jego konsekwencje – mówił dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Służby drogowe w całej Francji wymieniają znaki drogowe (ok 20 tys. znaków), dostosowują – kalibrują fotoradary, media informują, iż w przypadku przekroczenia ograniczenia prędkości 80 km/godz. kierowca będzie musiał zapłacić mandat w wysokości 68 euro i jeden punkt karny – przy przekroczeniu mniej niż 20 km/godz. lub 135 euro i dwa punkty jeżeli dojdzie do przekroczenia w granicach 20-30 km/godz. Sankcje do 1500 euro i 6 punktów oraz natychmiastowego zatrzymania uprawnień i pojazdu – przewidziano w przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/godz. i większej. Żandarmeria zapowiada, że będzie bezwzględnie i surowo karała mandatami za nieprzestrzeganie nowych przepisów.

Pamiętajmy o nowym ograniczeniu prędkości podczas wakacyjnych podróży po francuskich drogach. (jm)