Przegląd prasy

Już od piątku na egzamin z mDowodem w smartfonie

12 lipca 2023

Już od piątku na egzamin z mDowodem w smartfonie
W mObywatelu 2.0 znajdziemy mi.in.: mDowód i inne cyfrowe dokumenty; usługi i funkcje ułatwiające życie obywateli (np. Naruszenie środowiskowe czy Bezpieczny autobus); nowoczesny interfejs i intuicyjną nawigację, a także personalizowany ekran startowy (fot. mat. prasowe - gov.pl)

Już od najbliższego piątku (14 lipca br.) w życie wchodzi ustawa o aplikacji mObywatel [kliknij]. Ministerstwo Cyfryzacji opublikuje nową wersję aplikacji - mObywatel 2.0. Główną nowość stanowić będzie mDowód, czyli cyfrowa wersja dokumentu tożsamości, jak też opcja zastrzeżenia numeru PESEL. Od tej daty elektroniczny dokument tożsamości będzie traktowany tak samo jak jego plastikowa tradycyjna wersja.

mDowód. Jak informował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podczas webinaru 7 czerwca dotyczącego tej apliacji - Polska staje się największym krajem Unii Europejskim posiadającym tego typu dokument. - Będzie można go użyć w urzędzie, sądzie, u notariusza, na poczcie czy w przychodni. Jest jednak kilka wyjątków. Chodzi między innymi o banki, które dostały więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów. Możliwość założenia konta w banku za pomocą cyfrowego dowodu będzie dostępna od 1 września - podkreślał minister. Dodajmy będzie można się nim także posłużyć w trakcie zdawanego egzaminu państwowego na prawo jazdy. Dodatkowo została odświeżona wersja interfejsu.

Zmiana oznacza, iż już nie będziemy musieli mieć w portfelu tradycyjnego dowodu osobistego, zastąpi go wersja elektroniczna w aplikacji mObywatel. Przypomnijmy, iż w trzech wypadkach nie będziemy mogli posłużyć się mDododem,  tu nadal mamy obowiązek legitymowania się tradycyjną wersją dowodu osobistego:

- składając wniosek o nowy dowód osobisty,

- przekraczając granicę kraju,

- załatwiając sprawy w banku (to będzie możliwe od 1 września br.).

Resort informuje: mDowód nie będzie kopią obecnego, plastikowego dowodu - dokumenty te będą różniły się serią, numerem oraz datą wydania i ważności. mDowód będzie ważny przez 5 lat. mDowód daje możliwość podejrzenia danych z tradycyjnego dowodu osobistego. mObywatel 2.0 docelowo ma się stać aplikacją transakcyjną. Wkrótce apka ta umożliwi płatności podatkowe, których operatorem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jak zweryfikować mDowód legitymującego się nim? Krótko - wykorzystując QR kod. Resort cyfryzacji wyjaśnia: aby zweryfikować tożsamość obywatela, który przyszedł załatwić swoją sprawę w urzędzie i chce okazać się mDowodem, musisz mieć zainstalowaną na swoim smartfonie aplikację mObywatel. Możesz ją pobrać bezpłatnie ze sklepu Play (Adnroid) lub App Store (iOS). Cały proces potwierdzania tożsamości przy użyciu nowej metody opartej o skanowanie QR kodu, opisano w szkoleniu przygotowanym specjalnie dla urzędników i jest dostępne na stronie szkolenia.obywatel.gov [kliknij] w części „mObywatel”. Dostępne są tam materiały: film instruktażowy, a także ulotkę, która jest przygotowana do druku cyfrowego - każdy może ją pobrać, wydrukować i zawsze mieć pod ręką w miejscu pracy.

Nową wersję aplikacji mObywatel - czyli mObywatel 2.0. będzie można pobierać także od 14 lipca br. na stronie info.mobywatel.gov.pl [kliknij], a także w sklepach Google Play lub App Store. Jest ona dostępna na urządzenia z systemami Android i iOS. Weryfikacja tożsamości będzie początkowo możliwa wyłącznie online, z czasem będzie również offline. Planowane jest przygotowanie podobnej aplikacji jak mObywatel 2.0 dla obcokrajowców przebywających w Polsce. Z mObywatela 2.0 mogą natomiast korzystać obywatele Ukrainy posiadający nr PESEL oraz dowód osobisty. mDowód będzie można zablokować u operatora internetowego lub operatora telefonii mobilnej.

Zgłoś utratę telefonu. Jeśli twój telefon zaginął lub został skradziony, zgłoś to dostawcy aplikacji. Zadzwoń pod numer (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00. Dostawca unieważni wszystkie certyfikaty zabezpieczające dane w twoim telefonie. Dzięki temu nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu. (jm)