Przegląd prasy

Kolejne parkingi dla hulajnóg, ale nie tylko

29 października 2020

Kolejne parkingi dla hulajnóg, ale nie tylko
(fot. UMK)

Projekt ustawy w sprawie tzw. urządzeń transportu osobistego nadal oczekuje w Radzie Ministrów na przesłanie i procedowanie parlamentarne – niestety. Tymczasem kolejne miasta przygotowują infrastrukturę dla hulajnóg. Wprowadzają także ograniczenia prędkości.

Tym razem Katowice, wprowadzają parkingi dla tych urządzeń. Chcą uporządkować ruch i poprawić bezpieczeństwo pieszych użytkowników ruchu drogowego. Jak podsumowuje Urząd Miasta Katowic na koniec tegorocznego sezonu mieli o. 500 hulajnóg oczekujących na wypożyczenie. Jak oceniają ta widoczna metamorfoza mobilności miejskiej to nie tylko moda. - Sharing stał się bowiem osobną, pełnoprawną kategorią transportu – uzupełniając komunikację zbiorową, transport indywidualny oraz usługi taxi i przewozy zamawiane przez aplikacje. Istotny jest również wpływ współdzielonej mobilności na zwyczaje komunikacyjne mieszkańców miast. Świadomość istnienia łatwo dostępnej i mocno zróżnicowanej oferty przejazdów sprzyja wykorzystywaniu tzw. transportu multimodalnego, czyli możliwości łączenia w podróży różnych środków lokomocji i zwiększania tym samym efektywności komunikacji - czytamy w komunikacie UMK. Marcin Krupa, prezydent Katowic mówi: - Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, bo dzięki temu dbamy o środowisko i podnosimy jakość życia mieszkańców w Katowicach, zwiększając atrakcyjność otoczenia. Jako miasto chcemy popularyzować te formy transportu, ale jednocześnie pokazywać, jak prawidłowo z nich korzystać. Realizowaliśmy kilka kampanii przypominających o tym jak prawidłowo korzystać z tego typu urządzeń, teraz robimy kolejny krok, tworząc parkingi dla hulajnóg. - Plan wdrożenia tego projektu wspólnie konsultowaliśmy w styczniu tego roku z czterema operatorami, działającymi wówczas w Katowicach. Niestety, pandemia pokrzyżowała plany rozwojowe trzech firm, które wycofały się z miasta. do tematu parkowania hulajnóg wróciliśmy po lockdownie. Podjęliśmy kolejne rozmowy na temat wytyczenia parkingów dla e-hulajnóg, zasad parkowania, działań zapobiegającym chaotycznemu porzucaniu hulajnóg, które niejednokroć przeszkadzały innym użytkownikom przestrzeni publicznej - mówi Adriana Kamińska-Flak z wydziału transportu.

W Katowicach powstanie 40 parkingów, z których 34 znajdą się w ścisłym Śródmieściu, natomiast 6 na obszarze Katowickiego Parku Leśnego. Ich oznaczenie rozpoczął Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach poprzez namalowanie białą farbą prostokąta z symbolem hulajnogi. Oznakowanie powinno pojawić się we wszystkich lokalizacjach do końca października. Wszystkie lokalizacje parkingów zostaną wprowadzone do aplikacji. Operatorzy o nowych zasadach będą informować użytkowników za pośrednictwem aplikacji i mailingu – od pory, najprawdopodobniej z początkiem listopada, regułą stanie się wypożyczanie i oddawanie hulajnóg, po zakończeniu wynajmu, wyłącznie w tych właśnie, wyznaczonych miejscach. W obszarach nie objętych parkingami, będzie można wciąż pozostawiać hulajnogi w dowolnym, bezpiecznym miejscu. Dodatkowo, na ulicach wyłączonych z ruchu, zostanie zmniejszona prędkość poruszania się na hulajnogach do 15 km/h. Ta funkcjonalność zostanie wprowadzana wraz z dalszym rozwojem aplikacji i będzie działać automatycznie, po wjeździe hulajnogą na ten obszar. (jm)