Przegląd prasy

Koniec z piractwem drogowym – deklaruje premier Morawiecki

30 października 2019

Koniec z piractwem drogowym – deklaruje premier Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki apeluje: - Zwracam się również z prośbą do wszystkich kierowców i pieszych: zadbajcie o skupienie za kierownicą, o ostrożność na przejściach dla pieszych. Szanujcie się wzajemnie i przestrzegajcie przepisów. Szczególnie teraz, gdy zbliżają się dni licznych wyjazdów i wzmożonego ruchu drogowego (fot. Kancelaria Premiera)

- Potrzebne są zmiany w przepisach i poważna wynikająca z nich polityczna deklaracja: koniec z piractwem drogowym. Bezpieczeństwo naszych rodzin, a szczególnie dzieci w drodze do szkół oraz w miejscach, gdzie najczęściej przechodzą przez ulice wymaga naszej szczególnej troski i wprowadzenia pragmatycznych regulacji – ocenia Mateusz Morawiecki. Premier zadeklarował, że rząd priorytetowo zajmie się sprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Premier Mateusz Morawiecki. W swoim poście opublikowanym w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki odniósł się do tragicznego wypadku na przejściu dla pieszych na ul. Sokratesa w Warszawie. Ocenił, iż statystyki są tragiczne i zadeklarował, iż potrzebne są zmiany w przepisach i deklaracja polityczna: koniec z piractwem drogowym. Premier pisze o potrzebie troski i wprowadzeniu pragmatycznych regulacji.

Podsumował: - Policja Polska powinna też otrzymać dodatkowe środki na odpowiedni sprzęt, by eliminować z ruchu drogowego tych, którzy stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia innych ludzi. Kompleksowy plan radykalnej poprawy bezpieczeństwa na drogach będzie jednym z priorytetów rządu w nowej kadencji.

Zaapelował: - Zwracam się również z prośbą do wszystkich kierowców i pieszych: zadbajcie o skupienie za kierownicą, o ostrożność na przejściach dla pieszych. Szanujcie się wzajemnie i przestrzegajcie przepisów. Szczególnie teraz, gdy zbliżają się dni licznych wyjazdów i wzmożonego ruchu drogowego.

Komentarze. Pod wypowiedzią premiera pojawiło się wiele komentarzy, a właściwie konkretnych postulatów, zacytujmy kilka (kolejność przypadkowa, pisownia oryginalna):

* Mamy nadzieję, że premier Mateusz Morawiecki zostanie liderem zmiany w tej kwestii;

* Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest bardzo niski poziom nauczania w szkołach nauki jazdy, nastawiony na zarobek a nie na bezpieczeństwo, uważam że to też wina przepisów które w nieodpowiedni sposób/nienależyty regulują kwestie odpowiedzialności takich szkół itd.;

* Nie umiemy kształcić kierowców, właściwie z kursów na drogi wyjeżdżają mierni operatorzy aut. Ci operatorzy, których jeszcze nie nazwę kierowcami, są zagrożeniem, nie tylko dla innych uczestników dróg, ale też sami dla siebie. Do kursu na prawo jazdy powinien być dołączony obowiązkowy program nauki jazdy dynamicznej, płyta poślizgowa, nauka hamowania, skręcania (to nie żart), symulator dachowania oraz wykłady z fizyki prowadzenia auta, i konsekwencji za niestosowanie się do zasad ruchu...

* Podwyższenie mandatów i pierwszeństwo pieszych z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego;

* Kary powinny zaczynać się od 500 zł za przekroczenie prędkości o 1km do 10 i rosnąć do 5000 zł za przekroczenie prędkości dwukrotnie w terenie zabudowanym. 300 do 1500, które gdzieś w projektach się pojawiają, nie zadziałają skutecznie... W terenie zabudowanym nie powinno być żadnej tolerancji. 50 to 50, a nie 60!;

- Bezwzględne odbieranie prawa jazdy na czas w zależności od wykroczenia, a nawet traktowanie szczególnie niebezpiecznych wykroczeń jako przestępstw kryminalnych z wpisem do rekordu kryminalnego.

- Więcej powinna zajmować na kursach prawa jazdy nauka wyprzedzania na drodze krajowej niż "zabawy" na placu manewrowym służące precyzyjnemu parkowaniu. Polacy często nie potrafią wyprzedać na dwupasmowej drodze (ani też zachować się na autostradzie, tak na marginesie). Czy nie stąd czołówki i setki ofiar? Prędkość na pewno jest problemem, ale nie jedynym.

- Czekamy na podwyższenie mandatów i pierwszeństwo pieszych;

- Dla takich ludzi jak z tego wspomnianego powyżej wypadku w Warszawie powinno się przywrócić karę śmierci, bo żadna inna kara nie jest dla takiej osoby odpowiednia.

Itd. itp. (jm)

Facebook MATEUSZ MORAWIECKI (screen) - https://www.facebook.com/MorawieckiPL/posts/143380790339792