Przegląd prasy

Kontynuacja protestu stacji kontroli pojazdów – 23.06 (piątek)

19 czerwca 2023

Kontynuacja protestu stacji kontroli pojazdów – 23.06 (piątek)
(graf. PISKP)

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów informuje o decyzji przedsiębiorców w sprawie kontynuacja protestu stacji kontroli pojazdów, który odbędzie się w najbliższy piątek - 23 czerwca br. - Minister Infrastruktury nie realizuje delegacji ustawowej, ponieważ określając wysokość opłat za badania powinien uwzględnić koszt ich wykonania - kolejny raz podkreślają, iż zmian nie dokonano od 19. lat.

Zadaniem stacji kontroli pojazdów jest kontrola stanu technicznego pojazdów, a poprzez to dbałość o bezpieczeństwo ruchu drogowego. Żeby to zadanie skutecznie wykonywać, niezbędne jest zapewnienie finansowania, które pokryje koszty utrzymania stacji kontroli pojazdów.

Dlatego przedsiębiorcy, uczestnicy Konferencji Szkoleniowej “Stacje Kontroli Pojazdów - 2023” w Zakopanem, opowiedzieli się za kontynuowaniem protestu. Poza plakatami, ulotkami, etc., uznali, że należy zamknąć jak najwięcej skp w skali kraju.

Poza tym uczestnicy Walnego Zgromadzenia PISKP podjęli uchwałę - apel, skierowany do Premiera i Ministra Infrastruktury o podjęcie pilnych działań w celu urealnienia stawek opłat za badania techniczne.

Planowana data protestu to 23 czerwca, czyli koniec roku szkolnego i początek wakacji. Minister Infrastruktury nie realizuje delegacji ustawowej, ponieważ określając wysokość opłat za badania powinien uwzględnić koszt ich wykonania. Przez ostatnie 19 lat koszty wzrosły drastycznie. Jak zmieniły się realia gospodarcze bardzo dobrze obrazuje wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2004 roku było to 824 zł brutto, za co można było zapłacić za 8 badań okresowych samochodu osobowego. Od 1 lipca 2023 roku, minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 3600 zł brutto i starczy na 36 badań. Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2024 roku, minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 4242 zł. Zatem kierowca będzie mógł za nie zapłacić za 42 badania. A koszty przedsiębiorców wzrosły o 300, czy nawet 400%. Nie powinni dziwić, że sytuacja przedsiębiorców prowadzących skp stale się pogarsza. W tej chwili nawet wymiana opon kosztuje więcej niż badanie techniczne.

Ogólnie na przestrzeni ostatnich lat koszty utrzymania samochodu wzrosły, nie biorąc pod uwagę cen paliw, tylko serwisu, ubezpieczenia, etc. Jedyną opłatą, która się nie zmieniła, jest koszt badania technicznego. Taki sam od 19 lat.

Pomimo licznych pism, petycji, interpelacji poselskich, rozmów, a nawet dwóch protestów ulicznych w 2021 i 2022, czy zamknięcia 85% skp w Warszawie 26 kwietnia 2023 roku, nie było żadnej reakcji ze strony decydentów.

Do protestu przyłączają się przedsiębiorcy ze stacji kontroli pojazdów w całym kraju. Na skp wieszają plakaty, banery i 23 czerwca (piątek) nie będą wykonywać badań. Będą za to informować kierowców, dlaczego protestują i dlaczego środowisko skp chce, żeby opłaty za badania zostały zwaloryzowane, a tak naprawdę to dostosowane do aktualnych realiów gospodarczych.

Brak reakcji ze strony rządzących, przy stale rosnących kosztach doprowadzi finalnie zamykania coraz większej liczby stacji kontroli pojazdów. Ucierpią na tym kierowcy, ucierpi na tym także bezpieczeństwo. Nie chcemy, żeby ten czarny scenariusz się ziścił.

Źródło: Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów