Przegląd prasy

„Łapki na kierownicę”!

15 czerwca 2017

„Łapki na kierownicę”!

- Jazda z telefonem w ręku sześciokrotnie zwiększa ryzyko wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/godz. wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/godz. auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m - zauważenie przeszkody, 50 m - właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m - odbieranie połączenia, 28 m - zauważenie przeszkody, 50 m - właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

W Komendzie Głównej Policji odbył się briefing prasowy inaugurujący ogólnopolską kampanię edukacyjną pn. „ŁAPKI NA KIEROWNICĘ”. Zaproszonych powitał podkomisarz Dariusz Marciniak z Biura Rzecznika Komendy Głównej Policji, uczestniczyli: mł. insp. Zdzisław Sudoł, dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP; mł. insp. Armand Konieczny naczelnik Wydziału Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Paweł Bahyrycz, przedstawiciel firmy Neptis s.a. będącej operatorem aplikacji Yanosik oraz YU! Przywołując - wciąż tragiczne - statystyki wypadków drogowych na polskich drogach, mówiono o wspólnych działaniach mających na celu edukację związaną z zagrożeniami jakie niesie używanie telefonu komórkowego trzymanego w ręku podczas prowadzenia pojazdu. Dla porównania wskazano, iż takie zachowanie kierowcy niesie sześciokrotnie większe ryzyko wypadku. A skutek? Tragedia. Sankcje: utraty prawa jazdy; mandat w wysokości 200 zł oraz 5 tzw. punktów karnych.

Kampania będzie trwała do 25 czerwca br., w tym czasie kierowcy - zatrzymani do za niezgodne z przepisami korzystanie z telefonu podczas jazdy - otrzymają ulotki i broszury z informacjami o skutkach tego niebezpiecznego zachowania na drodze. Tu wskazano na tak ważny walor edukacyjny kampanii. - Za jazdę z telefonowaniem w 2016 r. wystawiliśmy ponad 91 tys. mandatów. Jednak liczba kierowców popełniających to wykroczenie z pewnością jest dużo większa. Co więcej kierowcy nie są świadomi skutków takiego działania. Dlatego zdecydowaliśmy się na współprace z twórcami aplikacji Yanosik oraz właścicielem marki YU!, by wspólnymi siłami uświadomić kierowcom jak bardzo niebezpieczne jest takie zachowanie na drodze - komentował mł. insp. Armand Konieczny z Biura Ruchu Drogowego KGP. Kierowcy korzystający z aplikacji Yanosik po jej włączeniu otrzymają informacje związane z kampanią, dowiedzą się o zagrożeniach związanych z rozmową przez telefon podczas jazdy. Będą mogli także rozwiązać test online i zdobyć 5000 dodatkowych punktów w grywalizacji w aplikacji. – Z aplikacji Yanosik miesięcznie korzysta ponad 1,5 mln kierowców. Komunikat o akcji i możliwych skutkach jednoczesnego prowadzenia auta i rozmowy przez telefon dotrze do szerokiej publiczności kierowców, właśnie zasiadających za kierownicę. Mamy nadzieję, że w ten sposób zmienimy świadomość Polaków i przyczynimy się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze – komentował paweł Bahyrycz (Yanosik). Na drogach ma czuwać zwiększona liczba patroli ruchu drogowego. Pamiętajmy: - Jazda z telefonem w ręku sześciokrotnie zwiększa ryzyko wypadku. (jm)

Foto: Jolanta Michasiewicz