Przegląd prasy

Łatwo nie będzie. Dziś kolejne spotkanie w resorcie

26 lipca 2022

Łatwo nie będzie. Dziś kolejne spotkanie w resorcie
„Gazeta Pomorska”. 22.7.2022 r. Mariusz Michalak. „Prawo jazdy. Będzie podwyżka opłat za egzamin? Mamy stanowisko rządu” [kliknij] (fot. screen)

W miniony piątek w wywiadzie dla „Gazety Pomorskiej” Andrzej Adamczyk powiedział: - Nie ma, nie było i nie będzie zgody rządu na to, aby rozwiązywać problemy płacowe w WORD-ach podnoszeniem opłat egzaminacyjnych, musimy chronić egzaminowanych. Dziś kolejne - jak uzgodniono trójstronne - spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury. Oczekiwany jest udział szefa resortu.

Dziś drugie spotkanie. Przedstawiciele protestujących egzaminatorów nauki jazdy w miniony wtorek przyjęli zaproszenie do rozmów w Ministerstwie Infrastruktury. Gospodarzem tego spotkania był wiceminister Rafał Weber wraz z dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Renatą Rychter i pracownikami. Egzaminatorów reprezentowali: Tomasz Dziuganowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów; Wojciech Dusza i Wiesław Kubowicz, przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP; Sławomir Rutkowski, szef związku zawodowego OZZP WORD; Marcin Augustowski; egzaminator niezrzeszony [kliknij]. W dniu dzisiejszym (26.7) ma odbyć się kolejne - zapowiadane - spotkanie w resorcie. W gronie poszerzonym o przedstawicieli Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD: Janusz Stachowicz, prezes oraz członkowie Zarządu - Ryszard Siepietowski, Mirosław Oliferuk, Piotr Romek, Edward Jakubowski. Oczekiwany jest udział ministra Andrzeja Adamczyka.

Stanowisko Ministra. Wśród wielu postulatów, obok propozycji zmian w procedurach egzaminacyjnych, podejmowane są kwestie finansowe. Doproszeni do rozmów przedstawiciele dyrektorów WORD zdecydowanie mówią o potrzebie podniesienia obowiązującej stawki opłaty za egzamin państwowy. Te rozmowy minister Andrzej Adamczyk ocenił jako dobre jednocześnie - po raz kolejny - informował dziennikarzy udzielając wywiadu „Gazecie Pomorskiej” [kliknij]: - Chcę jednocześnie jasno powiedzieć, że nie ma, nie było i nie będzie zgody rządu na to, aby rozwiązywać problemy płacowe podnoszeniem egzaminacyjnych opłat. Tym muszą zająć się marszałkowie województw, z tym muszą sobie poradzić sami ... Ani ja, ani żaden członek rządu - czego jestem pewien - nie zdecyduje się dzisiaj na to, aby podnieść egzaminacyjne opłaty ze 140 zł do 200 zł, żeby w ten sposób pokryć oczekiwania płacowe egzaminatorów. Musimy chronić egzaminowanych. Te budżety młodych ludzi, budżety ich rodziców, którzy pragną zabezpieczyć nabycie umiejętności i uprawnień do prowadzenia pojazdów przez swoje dzieci.

Dziennik swoją informację konkludował: „Minister zaznaczył, że Weber jest ekspertem w dziedzinie transportu samochodowego. "Myślę, że to spotkanie z panem ministrem wyczerpało oczekiwania egzaminatorów, także kierownictwa WORD-ów. Teraz wszystko zależy od marszałków" - dodał Adamczyk”.

Zdecydowanie łatwo nie będzie. Pojawia się wiele niewiadomych: Czy Minister Adamczyk usiądzie do stołu rozmów? Czy w sytuacji, gdy szefa resortu zabraknie spotkanie odbędzie się? Czy może zostaną zaproszeni Marszałkowie? Podsumujmy: wiadome rozporządzenie podpisuje jednak „minister właściwy do spraw transportu”. (jm)

Przedstawiciele egzaminatorów dziś - 26.7.2022 r. - o godz. 16.30

organizują konferencję prasową,

która odbędzie się przed siedzibą Ministerstwa Infrastruktury / ul. Chałubińskiego 4/6, Warszawa.