Przegląd prasy

Lekcja brd w… więzieniu

7 lutego 2023

Lekcja brd w… więzieniu
(fot. PIXABAY)

Projekt edukacyjny „Szanuj zasady, chroń życie” powstał, aby młodzi lub przyszli kierowcy byli świadomi konsekwencji nieostrożnej jazdy (fot. ITD)

Ostrzeżenia, zasady i przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale też rozmowa ze skazanym za przestępstwo komunikacyjne. Nie w szkolnej ławce, ale w placówce penitencjarnej odbywają się spotkania edukacyjne w ramach projektu „Szanuj zasady, chroń życie” [kliknij] [kliknij]. Dziś w jednostkach penitencjarnych przebywa ponad 6 tys. osób skazanych za przestępstwa drogowe.

Dziś młodym lub przyszłym kierowcom o najważniejszych zasadach i konsekwencjach niewłaściwych zachowań na drodze przypomnieli Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur i Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

Uczniowie VI LO im. H. Kołłątaja w Lublinie przekroczyli dziś więzienną bramę, aby przekonać się, jak jedna nieprzemyślana decyzja, chwila brawury, brak szacunku dla innych uczestników ruchu drogowego, zbytnia pewność, czy błąd na drodze, może zmienić życie wielu osób. - W wieku 18 lat zrobiłem prawo jazdy. Miałem większość kategorii. Byłem zawodowym kierowcą, jeździłem ciężarówkami. Niestety, spowodowałem wypadek. Osoba zmarła na miejscu, ja straciłem przytomność. Dopiero w szpitalu dowiedziałem się, co się stało. W pierwszym momencie - szok, niedowierzanie, poczucie winy, gdy trafiłem do zakładu karnego - odosobnienie - mówił mężczyzna skazany za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Był trzeźwy, ale jechał bez uprawnień motocyklem, przekroczył prędkość, potrącił pieszego. Dziś ostrzegał młodzież przed ryzykiem i podkreślał, jak ważny jest rozsądek i szacunek na drodze. - Wiem, że winę za to, co się stało, ponoszę sam. Do końca kary mam jeszcze 3 lata. Z tego miejsca chcę was zachęcić, abyście szanowali swoje i innych życie. Cieszę się, że mogę się z wami spotkać, podzielić się moją historią. To jest ważne, że mogę was przestrzec przed brawurą, lekceważeniem przepisów ruchu drogowego i zbyt dużą pewnością siebie. Kluczową rolę odegrała nieodpowiedzialność. Wciąż myślę o tym dniu, o tym, że przeze mnie ktoś zginął i będę o tym myślał do końca życia - przestrzegał licealną młodzież sprawca wypadku drogowego.

Historię osoby skazanej za przestępstwo komunikacyjne poprzedziły prelekcje o najważniejszych przepisach i zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- Projekt „Szanuj zasady, chroń życie” jest skierowany do młodzieży ze szkół średnich. Niestety, kierowcy w grupie od 18 do 24 lat są sprawcami dużej liczby wypadków. Brawura, brak doświadczenia, to główne przyczyny tragicznych wypadków. Młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą w życie, mogą zmarnować je przez chwilę nieuwagi, jeden wybryk. Spotkania z osadzonymi mają uświadomić młodzież o konsekwencjach, które grożą za chwilę beztroski. Młodzież ma plany życiowe – te plany życiowe w ciągu kilku sekund mogą zostać przekreślone z powodu naruszenia przepisów ruchu drogowego. Podczas tych spotkań prezentujemy najważniejsze zasady ruchu drogowego, mówimy o zmieniających się przepisach. Mówimy o korytarzu życia, pierwszeństwie pieszych, omawiamy, jak zachowuje się samochód w różnych warunkach pogodowych, przy różnej prędkości. Ostrzegamy przed brawurą, nieodpowiedzialnością i ryzykowanymi zachowaniami - podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

- Na tych spotkaniach eksperci rozmawiają z młodymi ludźmi, zapoznają z zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jest także obecność osadzonych w areszcie śledczym, którzy popełnili w swoim życiu kiedyś błąd przez brawurę, brak doświadczenia, głupotę. Takie są właśnie przyczyny tego, że ktoś siada za kierownicę pijany, wyprzedza na pasach, czy jedzie z niedozwoloną prędkością. Ci ludzie teraz odbywają karę i zdają sobie sprawę, że być może zmarnowali swoje życie, tak jak zmarnowali życie innych. Teraz mogą podzielić się tym złym doświadczeniem z młodymi ludźmi po to, aby ich przestrzec, aby pokazać, że nonszalancja na drodze może się zakończyć czyjąś śmiercią. Bardzo się cieszę, że tego typu projekty odbywają się na terenie całej Polski. Mam nadzieję, że takie działania w sposób istotny przyczynią się do tego, abyśmy czuli się bezpieczni na drogach - zaznaczył Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski.

W spotkaniu uczestniczyła grupa ponad 30 uczniów, część z nich ma już uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Pozytywnie ocenili możliwość wzięcia udziału w projekcie. - Dla mnie to było bardzo ciekawe doświadczenie i ta opowiedziana historia to dla mnie przestroga. Mam prawo jazdy jakoś od roku i zdarzały mi się niebezpieczne sytuacje, więc to, co usłyszeliśmy, było bardzo pouczające. Nieraz na drodze miałem sytuację, która była dla mnie stresująca. Trzeba umieć utrzymać wtedy nerwy na wodzy. Uważam za fajne doświadczenie, wymienić się zdaniem z taką osobą. To była ciekawa rozmowa, z której mogę dużo wynieść, nauczka i lekcja pokory. Popełnienie takiego czynu oznacza, że nie dość, że trafi się do zakładu i jest się odizolowanym, to też pozostaje w głowie - podsumował dzisiejszą lekcję Marcel, jeden z uczniów VI LO im. H. Kołłątaja w Lublinie.

Dziś w jednostkach penitencjarnych przebywa ponad 6 tys. osób skazanych za przestępstwa drogowe. Dyrektor Generalny Służby Więziennej podkreślił, że projekt jest istotnym elementem edukacji młodych lub przyszłych kierowców, ale ma również wpływ na uczestniczących w spotkaniach skazanych. - Realizujemy ten program dla młodzieży, bo działania prewencyjne są o wiele tańsze, ale także zapobiegają życiowym tragediom. Służba Więzienna realizuje szereg programów resocjalizacyjnych. Pamiętajmy, że każdy z osadzonych kiedyś wyjdzie na wolność. Trzeba zadać sobie pytanie, jacy oni stąd wyjdą. Muszą wyjść lepsi – i to jest nasza praca. Realizujemy ok. 2,5 tys. programów resocjalizacyjnych. Osadzeni uczestniczą w różnych programach resocjalizacyjnych - z kadrą pedagogiczną, psychologami, terapeutami. Jedni osadzeni wypierają to, co się stało, inni starają się nie pamiętać, zrzucając odpowiedzialność na alkohol - to żadne wytłumaczenie. Ważne jest, żeby naprawić krzywdę. Jednym z celów jest, aby osadzony zidentyfikował się, skontaktował się z osobą, której wyrządził krzywdę, czy z rodziną ofiary i przeprosił, i dokonał możliwej naprawy, np. finansowej. Dlatego te osoby są zatrudniane. Chcę zaprosić szkoły do umawiania się z naszą służbą na spotkania edukacyjne w całym kraju

- mówił gen. Jacek Kitliński.

W spotkaniu na terenie lubelskiego aresztu śledczego z młodzieżą rozmawiali Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski, Główny Inspektor Alvin Gajadhur, Zastępca Głównego Inspektora Klaudia Podkalicka, Szef Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński oraz pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. współpracy z samorządem Marcin Jakóbczyk.

Projekt edukacyjny „Szanuj zasady, chroń życie” jest realizowany przez Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną w jednostkach penitencjarnych na terenie całego kraju. Został przygotowany z myślą o młodzieży uczącej się w szkołach średnich, która planuje zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów lub też od niedawna dysponuje prawem jazdy.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego