Przegląd prasy

Milion przeprowadzonych egzaminów

18 czerwca 2018

Milion przeprowadzonych egzaminów
YouTube - iTV: „20 lat WORD-u w Białymstoku”. Gala Jubileuszu 20-lecia WORD, od lewej Michał Freino, dyrektor WORD Białystok (kliknij)

Rok 2018, to rok jubileuszy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Swoje 20. lat działalności świętował właśnie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku.

Podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej, spotkali się byli i obecni pracownicy. W gali uczestniczyli: Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego i Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego, samorządowcy, dyrektorzy ośrodków egzaminowania z regionu, policjanci, instruktorzy szkól jazdy. - Głównym zadaniem, do którego zostaliście powołani jest egzaminowanie przyszłych kierowców, ale dziś przede wszystkim chciałbym podkreślić wasz ogromny wkład w poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Edukujecie przedszkolaków, młodzież, seniorów, kierowców, pieszych, rowerzystów, podejmujecie działania profilaktyczne zwiększające świadomość bezpiecznych zachowań na drodze. To wszystko dla naszego dobra, dla naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia. Jako marszałek województwa i jednocześnie  przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego serdecznie dziękuję za Waszą pracę – mówił marszałek Leszczyński.

Dyrektor WORD Białystok Michał Freino przywołał podsumowanie, iż przeprowadzono prawie milion egzaminów państwowych, a zdawalność części praktycznej egzaminu jest dziś wyższa od średniej krajowej. - Pracownicy placówki organizują też wiele szkoleń - podkreślał dyrektor. W rozmowie z dziennikarka Radia Białystok dyrektor doprecyzował: - Przeprowadziliśmy kilka tysięcy szkoleń, w których udział wzięło 40 tysięcy uczestników, wyszkoliliśmy kilkuset instruktorów, egzaminatorów, osób kierujących ruchem, a więc zasililiśmy te kadry bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Natomiast kierownik działu egzaminowania Jan Owsieniuk dodał, iż dużą popularnością cieszą się szkolenia z doskonalenia technik jazdy, ich liczba - z powodów finansowych - niestety wciąż nie jest wystarczająca - oceniał. W swojej wypowiedzi informuje: - Przeszkoliliśmy ponad 400 strażaków z Polski i z Litwy, ponad 300 policjantów, którzy jeżdżą tymi szybkimi samochodami. Co roku prowadzimy szkolenie dla osób, które uzyskały w danym roku prawo jazdy. Po takim szkoleniu oni są zachwyceni i chcieliby przyjść na kolejne.

Podczas gali jubileuszu Wojciech Pasieczny, wiceprezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym wygłosił prelekcję - „Wypadek to dziwna rzecz. Kierowca dawniej i dziś”.

W białostockim WORD pracuje 36 osób i 15 egzaminatorów. Średnia zdawalność podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy odnotowana w Białymstoku to - ok. 40%, w filii w Bielsku Podlaskim (działającej od 2016 r.) - ok. 50%.(jm)