Przegląd prasy

Niczym matury - ruszyły egzaminy na kwalifikacje dla kierowców zawodowych

9 maja 2022

Niczym matury - ruszyły egzaminy na kwalifikacje dla kierowców zawodowych
(fot. WORD Białystok)

WORD Białystok, oficjalnie ogłosił, że jako pierwszy ośrodek egzaminacyjny przeprowadził egzamin kwalifikacyjny dla kierowców zawodowych według nowych zasad. Pierwszy egzamin odbył się 6 maja.

Do pierwszego egzaminu przystąpiło 6 kandydatów z aktualnym profilem kierowcy zawodowego. Po piątkowym - pilotażowym - egzaminie białostocki WORD uruchomił już zapisy na kolejne terminy i zapowiada, że zorganizuje tyle egzaminów ile będzie to konieczne.

- Wprawdzie nie ma ciągle systemu teleinformatycznego i testy - na wniosek resortu - będą tylko w wersji pisemnej. ciągle pracujemy nad procedurą egzaminu, bo nowe przepisy mają wiele luk. Mimo to zaczynamy, bo mamy tak bardzo dużo zapytań od ośrodków szkolenia kierowców, kandydatów i firm przewozowych. Proszą one o jak najwięcej egzaminów i jak najszybsze terminy. Finansowo jest to dla nas wciąż deficytowe, ale nasza rola to egzaminować. Rynek czeka - mówi Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD Białystok.

Od 6 kwietnia - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury - egzaminowanie kierowców zawodowych przeniosło się od wojewodów do WORD-ów. Niestety ośrodki nie na czas otrzymały pytania do testów, były również problemy z działaniem systemu teleinformatycznego, starostwa nie mogły wydać profilu kierowcy zawodowego niezbędnego aby przystąpić do egzaminu, a ośrodki szkolenia kierowców stosowanych zaświadczeń. Na szczęście część tych problemów rozwiązano i pierwsi chętni mogli przystąpić do egzaminu.

WORD-y pracują już nad kwestią testów w innych językach niż język polski (to ważne zwłaszcza dla kierowców spoza terenu Polski - w tym z Ukrainy).

Dokument stwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdami jest niezbędny do przewozu osób i rzeczy czyli do wykonywania zawodu kierowcy pojazdów ciężarowych i autobusów. Warunkiem jego uzyskania jest pozytywny wynik na egzaminie takim jak ten piątkowy w Białymstoku. Przez ostatni miesiąc na terenie Polski takie egzaminy się nie odbywały.

Źródło: WORD Białystok