Przegląd prasy

Po raz kolejny w sprawie bezpieczeństwa pieszych

5 listopada 2020

Po raz kolejny w sprawie bezpieczeństwa pieszych
(fot. Jolanta Michasiewicz)

W sprawie bezpieczeństwa pieszych powiedziano wiele, ale niestety bezskutecznie. Nadal nie ma poprawionego projektu nowelizacji ustawy, nie ma dalszych konsultacji itd. Tym razem poseł Krzysztof Gawkowski do ministra infrastruktury skierował zapytania w sprawie doświetlenia przejść dla pieszych na drogach krajowych.

- Szanowny Panie Ministrze! Statystyki dowodzą, że w okresie jesienno-zimowy notowane są znaczne wzrosty wypadków z udziałem pieszych. Duża część z nich ma miejsce na przejściach dla pieszych. Jedną z najczęstszych przyczyn takich zdarzeń jest nieodpowiednie oświetlenie przejść dla pieszych. Szczególnie znaczenie ma to przy drogach krajowych, gdzie natężanie ruchu jest zdecydowanie wyższe. Poseł Krzysztof Gawkowski pyta czy ministerstwo posiada dane, ile przejść dla pieszych przy drogach krajowych jest niedoświetlonych? Pyta także, czy w najbliższym czasie przewidziane jest ogólnopolskie doświetlenie przejść dla pieszych przy drogach krajowych, w punktach niebezpiecznych itp.?

Najskuteczniejszym sposobem – realizowanym w wielu miastach - jest montaż niższych słupów bezpośrednio przy przejściu, na których znajdują się soczewki asymetryczne skierowane pod odpowiednim kątem bezpośrednio na pasy na jezdni. Lampy są w technologii LED i często zwiększają swoją intensywność po zbliżeniu się pieszego do przejścia.

Niestety nie jest to tani sposób. Zarządcy dróg decydują się na tańsze rozwiązania i wykorzystanie istniejących latarni. Na nich montowane są dodatkowe lampy. Innym pomysłem jest montowanie nowych słupów z podwójnym wysięgnikiem, wówczas oświetlone jest samo przejście, ale też jego okolice.

To, iż lepsza widoczność oznacza wyższy poziom bezpieczeństwa wiemy wszyscy. A jednak nadal giną tam piesi, czyli nie są bezpieczni także na przejściach właśnie im dedykowanym. (jm)