Przegląd prasy

Policjanci mają terminale płatnicze

31 stycznia 2018

Policjanci mają terminale płatnicze
W Bydgoszczy i powiecie policjanci zostali wyposażeni w terminale płatnicze. Otrzymali 24 urządzenia. Przeszli też stosowne szkolenia. (fot. POLICJA pl)

Policjanci z patroli ruchu drogowego otrzymali zapowiadane nowe wyposażenie w postaci terminali płatniczych. Dzięki nim kierowcy, którzy za popełnione wykroczenie zostaną ukarani mandatem, będą mogli go opłacić już w trakcie kontroli drogowej. Przypomnijmy - podstawą takich działań jest Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 4 września 2017 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego wprowadziło nowe rozwiązanie umożliwiające płacenie kartą za popełnione wykroczenie w ruchu drogowym bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Tymczasem policjanci w całym kraju otrzymali 1650 z zaplanowanych 2000 urządzeń. Doposażenie będzie następowało sukcesywnie i obejmie wszystkich policjantów pełniących służbę na drogach.

Rzecznik prasowy podlaskiej policji Tomasz Krupa przypomniał, że kierowca może, ale nie musi wybrać takiej formy płatności. - Policjanci będą informowali kierowców, że istnieje taka możliwość. Nie jest to obowiązek - mówił Tomasz Krupa podczas briefingu, który odbył się w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach. Natomiast wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podkreślał: - Chcemy, żeby wszyscy przestrzegali przepisów. Marzymy o tym, żeby nie było mandatów, żeby nikt na nie nie zasłużył i nie musiał ich płacić. Ale jeśli się zdarzy, że ktoś będzie musiał mandat uiścić, to będzie można załatwić to łatwo, szybko i sprawnie, za pomocą nowego sposobu - terminalu płatniczego. Jak komentują eksperci nie wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa na drogach, jednak zdecydowanie poprawi ściągalność należności za wystawione mandaty. (jm)

Słowa kluczowe mandaty policja policja drogowa