Sygnalizacja świetlna na ścieżce rowerowej i odrębnie dla jej użytkowników. Czy potrzebna? W Nicei właśnie zainstalowano pierwszą. Dlaczego teraz? Właśnie w tym miejscu miał miejsce wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Ofiarą jadącego ścieżką rowerową i z nadmierną prędkością, hulajnogisty jest 5-letni chłopiec przechodzący - pod opieką mamy - przejściem dla pieszych.
Środa, 29 czerwca 2022 r., godzina 20.00, Nicea (region Provence-Alpes Côte d'Azur), słynna - w ubiegłym roku umieszczona na Liście światowego dziedzictwa UNESCO - Pomenade des Anglais (Promenada Anglików). Prom zapamiętana przez cały świat również z tragedii z 2016 roku, której sprawcą był terrorysta – zabójca samochodowy i życie straciły 86. osoby (w tym 10. dzieci). Środa, 29 czerwca 2022 r.… 5-letni chłopiec z mamą - uchodźcy z Ukrainy, który musieli zostawić swój dom, aby schronić się przed grozą i okropnościami wojny - kierują się do przejścia dla pieszych przez ulicę, wchodzą na przejście na ścieżce rowerowej. Dziecko trzyma rączką torbę, która niesie jego matka. Idzie nieco przed nią… I tu nadjeżdża, pędzący 45-letni hulajnogista, wpada na przejście, przecież oznaczone… Ranne dziecko w ciężkim stanie zostaje przewiezione do pobliskiego szpitala i tam około godziny 21-ej umiera. Ranny jest także kierujący hulajnogą, też trafia do szpitala. Sprawca - jak informuje policja - jechał z nadmierną prędkością. Mężczyzna zostaje zatrzymany i osadzony w areszcie. Prawdopodobnie będzie oskarżony za nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.
Jeszcze tego samego dnia burmistrz Nicei Christian Estrosi bardzo emocjonalnie składa rodzinie kondolencje i deklaruje, iż podejmie wszelkie możliwe działania, aby piesi byli bezpieczniejsi: - Przeanalizujemy wszystkie możliwe rozwiązania, aby można było takim tragedią uniknąć. Może sygnalizacja świetlna na ścieżkach rowerowych, poprawiony dekret miejski...
Już dziesięć dni po tragedii władze miasta miały plan i ogłosiły jakie działania podejmą dla lepszego zabezpieczenia tych słabszych uczestników ruchu drogowego. Zapadła decyzja, aby na przejściach dla pieszych w strefie ścieżki rowerowej zamontować specjalną, dodatkową sygnalizację świetlną. Te miejsca nazywają je „mini przejściami” bo dotyczą konkretnie fragmentu przejścia dla pieszych przecinającego ścieżkę rowerową. I właśnie w ubiegłym tygodniu uruchomiono pierwszą z zaplanowanych 40-tu, zlokalizowanych na południowej jezdni Prom. Burmistrz zaplanował, iż inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu dwóch miesięcy.
Promenadą Anglików idę pierwszego dnia sierpnia. Sprawdziłam - obiecana trójkolorowa sygnalizacja działa. Zamontowane zostały także pasy, które mechanicznie spowalniają jednoślady pokonujące ścieżkę rowerową. Stoją pionowe znaki ograniczenia prędkości - 20 km/godz. Fragment ścieżki wokół przejścia wyróżnia się z daleka widocznym błękitem. Błękitem jak cudowny lazur morza kilka metrów dalej. Na ścieżce namalowano napisy. Zbliżający się do przejścia dla pieszych użytkownik tego przejazdu z daleka widzi piktogramy, znaki oraz wielki napis „ZWOLNIJ. Te oznakowania będą wyposażone w systemy odblaskowe, aby także nocą były widoczne.
Tutejsze przepisy dopuszczają hulajnogi elektryczne do korzystania ze ścieżek rowerowych, oczywiście ograniczając ich maksymalną prędkość do 20 km/godz. Christian Estrosi zamierza pójść dalej. Przygotowuje projekt zmian prawa, który mówi o obowiązku rejestracji hulajnóg elektrycznych, które mogą poruszać się z prędkością 25 km/godz. Burmistrz chce także, aby zaostrzone zostały przepisy dotyczące obrotu tymi pojazdami. Apeluje o wzmocnienie uprawnień dla władz miejskich do ograniczeń poruszania się hulajóg, do umożliwienia wyznaczania ścieżek wyłącznie rowerowych. - Na moim biurku już znalazł się zakaz jazdy hulajnogami elektrycznymi w niektórych dzielnicach Nicei, a zwłaszcza w Starej Nicei, czy Jean-Médecin, Place Masséna. Czyli tych turystycznych i tam gdzie ruch jest szczególnie wzmożony - informuje Gaël Nofri, zastępca burmistrza odpowiedzialny za bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Ratusz zdecydowanie chce bardziej restrykcyjnego prawa. Propozycje konsultowano z mieszkańcami miasta. 77% internautów wypowiedziało się za zakazem jazdy hulajnogami elektrycznymi w mieście. W ubiegłym roku, w podobnej ankiecie 86% ankietowanych było przekonanych, że przepisy w tej dziedzinie nie są wystarczająco surowe.
Od kilku tygodni Na Promenadzie Anglików odbywa się wielokrotnie więcej kontroli prędkości, przeprowadzane są przez tutejszą straż miejską (ta upoważniona jest do wystawiania mandatów). Ci sami funkcjonariusze prowadzą akcję informacyjną. Przypominają o obowiązującej prędkości i innych obowiązkach kierujących hulajnogą elektryczną, o zalecanym używaniu kasków itd.
Rozpatrywane jest także podniesienie maksymalnej wysokości mandatów. Dziś kierujący hulajnogą:
* jeżeli przewozi pasażera; nie ma klaksonu lub nocą nie nosi kamizelki odblaskowej - płaci 35 euro;
* jeżeli przekroczy dozwoloną prędkość, jedzie chodnikiem, używa telefonu lub słuchawek - płaci 135 euro;
* jeżeli jedzie hulajnogą, z której zdjęto ogranicznik prędkości - może zapłacić grzywnę w wysokości 1500 euro, a pojazd zostanie skonfiskowany;
* jeżeli jedzie bez ubezpieczenia, sąd morze orzec kwotę 3750 euro.
Bądźmy uważni! Ten mały chłopiec z Nicei mógł we wrześniu wrócić do szkoły, do której trafił zaledwie kilka tygodni wcześniej. Trudno wyobrazić sobie ból rodziców dziecka. Te serca pozostaną rozdarte na zawsze.
Czy takich tragedii można uniknąć?!
Hulajnogi coraz bardziej popularne!
Jolanta Michasiewicz (Nicea)
Nowe rozwiązania dla poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i ścieżce rowerowej Promenady Anglików (Nicea): (od lewej) (1) zainstalowano dodatkowe znaki pionowe ograniczenia prędkości do 20 km/godz.; (2) przeprowadzono renowację oznakowania poziomego przejść dla pieszych - farbą odblaskową; (3) zamontowano oznakowanie świetlne na krawędziach przejścia dla pieszych; (4) dodano trójkolorową sygnalizację świetlną; (5) zamontowano pasy spowalniające; (6) odnowiono istniejące oznakowanie poziome; (7) dodano znaki pionowe informujące o przejściu dla pieszych (grafika/screen: Miasto Nicea)