Przegląd prasy

Przepuszczaj pługi odśnieżające jezdnie!

9 lutego 2021

Przepuszczaj pługi odśnieżające jezdnie!
(fot. Urząd m.st. Warszawy – mat. prasowe)

Korki w miastach, jezdnie zasypywane śniegiem, samochody stojące na autostradach itd. itd. to obrazki komunikacyjnego paraliżu w niemal całej Europie. Z ostrą zima zmagają się Niemcy, Holandia, Francja itd., śnieżyce dotarły też na Wyspy Brytyjskie. Z burzami śnieżnymi walczy Litwa, Ukraina itd. i prawie cała Polska. To wczoraj, dziś już nieco lepiej. Jak zapowiadali odśnieżający „Dopóki pada nasza praca niewiele daje”.

Warszawa. Dla przykładu w Warszawie już od godzin nocnych z niedzieli na poniedziałek, od godzin nocnych, bez żadnej przerwy, pojazdy służb oczyszczania miasta pracowały na stołecznych ulicach. Do godz. 1700 wczoraj, działaniami objętych zostało ponad 10 tys. km pasów dróg. Na ulicach, którymi kursują pojazdy komunikacji miejskiej, bez przerwy pracowało 170 pługoposypywarek. W związku z prognozami zapowiadającymi pogarszanie się sytuacji meteorologicznej, prezydent Rafał Trzaskowski powołał sztab kryzysowy i zdecydował, że na ulice stolicy ma zostać wysłany cały dostępny sprzęt. Od godziny 1300 na ulicach pracowało już ponad 300 pojazdów. Chodniki i przystanki miejskie – łącznie 3,4 mln m2 terenów dla pieszych – są nieustannie odśnieżane i posypywane piaskiem. W sumie w zleconych przez Zarząd Oczyszczania Miasta działaniach bierze udział 1500 osób. Pozostałe tereny podlegające dzielnicom i innym zarządcom odśnieżane są w ramach obowiązków administratorów i właścicieli. Należy jednak pamiętać, że przy tak obfitych opadach śniegu nie ma możliwości zapewnienia w pełni oczyszczonej nawierzchni ulic i chodników. Pełnego efektu odśnieżenia terenów podlegających Zarządowi Oczyszczania Miasta można spodziewać się około 4 godzin po ustaniu opadów. Równolegle swoje działania prowadzą inni zarządcy, w tym urzędy dzielnic.

Apel do kierowców. Można się spodziewać dalszych opadów śniegu, choć nie tak intensywnych jak wczoraj. Drogowcy ostrzegają przed trudnymi warunkami na drogach. Na wielu wciąż zalega ubity śnieg lub błoto. Kierowców prosimy o ostrożność i dostosowanie jazdy do trudnych warunków! Apelujemy o przepuszczanie pługów - współpraca na drogach pozwoli na sprawne i bezpieczne odśnieżenie jezdni – proszą zarządcy dróg.

Prognozy warunków atmosferycznych. Synoptycy komunikują, iż taka właśnie zima w naszej części Europy pozostanie do końca lutego. Będzie mróz i śnieżyce. (jm)