Przegląd prasy

Są autobusy do transportu chorych

17 listopada 2020

Są autobusy do transportu chorych
(fot. Urz.m.st. Warszawy)

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Rafała Trzaskowskiego dwa autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego zostały dostosowane do transportu pacjentów do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym. Pojazdy zostały wyposażone m.in. w specjalne stanowiska z tlenem dla ponad 20 osób.

- Warszawa od samego początku epidemii robi wszystko, aby pomóc w walce z epidemią koronawirusa. W ramach działań miasta zdecydowałem o udostępnieniu pojazdów Miejskich Zakładów Autobusowych, które po odpowiednim dostosowaniu pozwolą na jednoczesny transport większej liczby osób, odciążając przy tym karetki pogotowia – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Specjalne autobusy będą mogły zostać wykorzystane w sytuacjach awaryjnych. Przez ostatnie dni trwało dostosowywanie ich na potrzeby pacjentów. Teraz są już gotowe i czekają na pierwsze zlecenia.

W pojazdach dokonaliśmy zmian, które dostosowały je do transportu osób chorych. W obu pojazdach zainstalowana została szczelna ściana, która oddziela kabinę kierowcy od części pasażerskiej. Wymontowane zostały dwa rzędy siedzeń w przedniej części pojazdów, gdzie teraz znajdują się konstrukcje stalowe do przewozu butli z tlenem; zdemontowano kasowniki i biletomat.

Dodatkowo w autobusach zamontowano radiotelefon, zapewniający kontakt pomiędzy kierowcą a personelem medycznym.

W pojeździe przygotowano 22 miejsca dla chorych, do których doprowadzono instalację tlenową z indywidualnymi maskami na uchwytach sufitowych. Dla kierowców przygotowano jednorazowe kombinezony ochronne.

- Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, żeby te autobusy mogły zostać dostosowane na potrzeby chorych. To bardzo ważne, że miasto i wszystkie jego spółki robią wszystko, aby skutecznie walczyć z epidemią. Dziękuję również kierowcom, którzy zgłosili się do jazdy tymi autobusami – dodał prezydent Trzaskowski.

Prace przygotowawcze wykonywali pracownicy MZA, a montaż aparatury medycznej odbywał się pod nadzorem medyków. Koszt przerobienia jednego autobusu to niemal 5 tys. zł.

Transport autobusem będzie możliwy w przypadku pacjentów, którzy mogą podróż odbyć na siedząco z zapewnioną ciągłą tlenoterapią.

Obecnie do transportu chorych przygotowane są dwa autobusy o długości 12 m, jednak zadeklarowaliśmy, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi udostępnić również pojazdy przegubowe. Zaoferowaliśmy też gotowość do przewozu personelu szpitala i koordynacji działań.

Do pracy w autobusach-karetkach dobrowolnie zgłosiło się 11 kierowców. Zostali oni przeszkoleni m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

Film z przygotowywania autobusów można obejrzeć tutaj.