Przegląd prasy

Stołeczne skrzyżowania grozy

30 grudnia 2013

Redakcja dziennika “Gazeta pl Warszawa” przygotowała ranking stołecznych miejsc, w których było najwięcej wypadków w 2013 roku. Należy dodań, iż każdego roku zestawienie wygląda inaczej. W tych najniebezpieczniejszych miejscach straż miejska instaluje fotoradary, a drogowcy zmieniają organizację ruchu. Mimo to, uważajmy.

Lp.

Skrzyżowanie

Ofiary

Uwagi

1.

Wołowska – Domaniewska

6 wypadków, 12 osób rannych

Skrzyżowanie - rekordzista. Tylko raz w ostatnich latach zdarzyło się, żeby na jednym skrzyżowaniu miało miejsce 6 poważnych wypadków. Ale jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by na jednej krzyżówce rannych zostało aż 12 osób. Ogromny ruch generują liczne biurowce Służewca Przemysłowego oraz popularne centrum handlowe. Kierowcom nie pomaga też brak świateł do lewoskrętu i kursujące co chwila tramwaje, które dowożą pracowników korporacji z i do stacji metra. Ta krzyżówka w policyjnym rankingu była wysoko już w ubiegłym roku.

2.

Górczewska – Płocka

4 wypadki, 1 ofiara śmiertelna. 3 osoby ranne

Szeroka Górczewska zachęca kierowców do przyciśnięcia pedału gazu. Szczególnie że, jak wskazują mieszkańcy, światła w ciągu ul. Górczewskiej są tam tak ustawione, że co chwilę trzeba się zatrzymywać na czerwonym. Wielu pędzi więc ponad miarę, by zdążyć na zielonym. W przyszłym roku straż miejska planuje postawić tu swój kolejny fotoradar.

3.

Al. Krakowska - Łopuszańska

4 wypadki, 5 osób rannych

Bardzo ruchliwa krzyżówka z rondem pod wiaduktem. Tysiące samochodów jadą tędy codziennie w stronę Raszyna i dalej na Kraków, Katowice i Wrocław. Ruch potęgują jeszcze klienci pobliskich supermarketów zlokalizowanych przy samym rondzie. To skrzyżowanie trafiało do rankingu najniebezpieczniejszych miejsc w Warszawie także w latach ubiegłych.

4.

Radzymińska - Gorzykowska

3 wypadki, 2 ofiary śmiertelne, 1 osoba ranna

Na tym niewielkim skrzyżowaniu na Targówku najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo są piesi. Czerwone światło pali się dla nich wyjątkowo długo, dlatego wielu ryzykuje przejście przez jezdnię nie czekając na zielony sygnał. Piesi to blisko połowa wszystkich ofiar śmiertelnych na ulicach Warszawy.

5.

Al. Solidarności – Okopowa - Towarowa

3 wypadki, 7 osób rannych

To jedno z najtrudniejszych do pokonania warszawskich skrzyżowań. Przecinają się tu linie tramwajowe, część z nich skręca w lewo z Towarowej w al. Solidarności. W przeciwną stronę jadą liczne autobusy i samochody osobowe. Za to od kiedy wprowadzono osobne światła do lewoskrętu, poprawiło się bezpieczeństwo na znanym z licznych wypadków skrzyżowaniu przy kinie Femina.

6.

Al. Niepodległości - Malczewskiego

3 wypadki, 4 osoby ranne

Najpoważniejszy wypadek na jej krzyżówce zdarzył się w lutym tego roku. W dużej, porannej kraksie wzięło udział aż pięć samochodów. Dwie osoby zostały ranne.

Choć nie ma jeszcze pełnych danych za 2013 r., już wiadomo, że był mniej bezpieczny niż ubiegły. Tylko do końca listopada w Warszawie było 1272 wypadków. Tymczasem w całym 2012 r. było ich ponad 140 mniej.

7.

Fieldorfa – Nowaka-Jeziorańskiego

3 wypadki, 3 osoby ranne

Skrzyżowanie z małą uliczką Nowaka-Jeziorańskiego staje się coraz bardziej ruchliwe, ze względu na otwarcie przed kilkoma laty CH Gocław i rozbudowujące się cały czas osiedla na tyłach CH Promenada. Mniej jest za to wypadków na sąsiednim, dużym skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Fieldorfa. W 2011 r. rannych zostało tu aż osiem osób. Teraz przestrzegania przepisów pilnuje wielofunkcyjny fotoradar.

8.

Powstańców Śląskich – Synów Pułku

3 wypadki, 3 osoby ranne

Tu zdarza się, że piesi śpiesząc się do tramwaju na pobliski przystanek ignorują czerwone światło. Tak było np. w połowie listopada tego roku. Kierowcy też lubią tu przycisnąć. Zwalniają dopiero kilkaset metrów dalej, na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich z Człuchowską, bo stoi tam fotoradar.

9.

Wiertnicza-Augustówka

3 wypadki, 3 osoby ranne

To skrzyżowanie po raz pierwszy znajduje się w rankingu stołecznej drogówki. Do tej pory w rejonie Sadyby za najniebezpieczniejsze były uznawane skrzyżowania wzdłuż ul. Bonifacego - z Sobieskiego (3 wypadki, 3 osoby ranne w 2011 r.) i z Powsińską (3 wypadki, 1 ofiara śmiertelna i 7 rannych w 2012 r.).

10.

Żelazna-Sienna

3 wypadki, 3 osoby ranne

Policyjny ranking jest tak skonstruowany, że bierze pod uwagę liczbę wypadków. Czyli takich zdarzeń drogowych, w których ktoś ucierpiał. Dopiero w dalszej kolejności autorzy zestawienia biorą pod uwagę, jak wiele osób zginęło i zostało rannych. Nie biorą pod uwagę kolizji, czyli kraks, w których żaden człowiek nie odniósł obrażeń.

11.

Mickiewicza-Zajączka

2 wypadki, 2 ofiary śmiertelne, 1 osoba ranna

Na tym skrzyżowaniu doszło do jednego z najbardziej dramatycznych wypadków w tym roku. Rozpędzony motocykl zjeżdżający z wiaduktu przy Moście Gdańskim uderzył w samochód osobowy, który jadąc od pl. Inwalidów skręcał w lewo w ul. Zajączka. Motocyklista i jego pasażerka zginęli.