Przegląd prasy

To nie koniec z rowerami

13 września 2016

c6acca641a357fa5305723d70d8f3d5c91ccef2f

Wrzesień zaskoczył w tym roku wysokimi temperaturami i wszystko wskazuje na to, że utrzymają się one do końca miesiąca. To dobra informacja dla rowerzystów, dla których oznacza to dłuższy sezon rowerowy. Kierowcy natomiast powinni być wyczuleni na obecność rowerzystów na drodze, zwłaszcza, że zmrok zapada wcześniej niż w okresie wakacyjnym. W 2015 roku rowerzyści uczestniczyli w niemal 5% mniej wypadków niż w roku 2014, jednak z 303 ofiar takich wypadków aż 300 to rowerzyści*.

Dla kierowców. Co prawda po miesiącach letnich kierowcy są już przyzwyczajeni do widoku rowerzystów na drogach, jednak w dalszym ciągu zapominają o ich obecności i podstawowych zasadach, które pozwalają zachować zarówno bezpieczeństwo kierowców jak i licznie obecnych rowerzystów na drodze. O podstawowych zasadach współistnienia na drodze kierowców i rowerzystów należy pamiętać zwłaszcza teraz, kiedy szybciej robi się ciemno i dużo trudniej dostrzec rowerzystę jadącego drogą lub poboczem.

W przypadku obecności rowerzystów na jezdni najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej odległości podczas ich wymijania - powinien to być minimum 1 metr, oraz zwrócenie uwagi na ścieżki rowerowe, które niejednokrotnie krzyżują się z drogami - powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. - Bądźmy wyczuleni na obecność rowerzystów, zwłaszcza, że ich liczba z roku na rok rośnie - dodaje Zbigniew Weseli.

Dla rowerzystów. Rowerzyści natomiast powinni pamiętać, aby w przypadku braku ścieżki rowerowej jechać poboczem drogi lub możliwie jak najbliżej jej krawędzi. Po zmroku natomiast dla lepszej widoczności i bezpieczeństwa powinni włączyć odpowiednie oświetlenie oraz zamontować odblaskowe elementy na rowerze lub zadbać o odblaskowe elementy ubioru - radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Według prawa o ruchu drogowym na każdym przejściu dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go. Rowerzyści powinni także pamiętać, że mogą poruszać się po chodniku lub drodze dla pieszych wyłącznie w trzech wypadkach:

1.gdy opiekuje się on jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat, 

2.gdy droga wzdłuż której jedzie rowerzysta pozwala na ruch samochodów z prędkością większą niż 50 km/h, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów,

3.gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła.

Nie z winy rowerzystów. Policyjne statystyki za rok 2015 pokazują*, że aż 65 proc. spośród 4634 wypadków z udziałem rowerzystów powodują nie sami rowerzyści, a inni uczestnicy ruchu. Okazuje się także, że spośród 303 ofiar wypadków z udziałem rowerzystów, aż 300 to sami rowerzyści. Te wyniki pokazują, że o ile wypadków z udziałem rowerzystów było w mniej w stosunku do roku 2014 (-4,5%), to jednak dalej śmierć w takich wypadkach ponoszą przede wszystkim rowerzyści.

* policja.pl (547-123 fot. RENAULT)

Słowa kluczowe rowerzyści wypadki drogowe