Przegląd prasy

Uwaga na drodze dziecko! Dzisiaj i cały rok

1 września 2014

6007e247d926be9b17394c0913a9844dfbda0f40

efd12af7ee292d29399b51e0a160097ce14777ed

(501-1 i 1a fot. jola michasiewicz)

Od 1 września na przejściach dla pieszych pojawi się więcej dzieci. Wiele z nich będzie samodzielnie pokonywać drogę do szkoły. Badania wykazują, że dziecko w wieku 6-10 lat jest czterokrotnie bardziej narażone na ryzyko potrącenia przez pojazd niż dorosły pieszy*. W pierwszych tygodniach po zakończeniu wakacji kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność oraz pamiętać, że dziecko często dokonuje błędnej oceny odległości, w jakiej znajduje się samochód i może niespodziewanie wtargnąć na jezdnię.

Kierowca powinien być skoncentrowany i w czasie jazdy obserwować nie tylko drogę, ale także pobocze. Musi bezwzględnie zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, jeśli widzi zbliżającą się do pasów osobę. Wielu kierowców nie ma jeszcze takiego nawyku - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Nauka. Każdy spacer dorosłego z dzieckiem może być okazją do nauki np. prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Po pierwsze rodzice powinni być wzorem dla dziecka, to znaczy zachowywać się tak, jakby chcieli aby postępowało, gdy ich nie będzie w zasięgu wzroku. Ta zasada obowiązuje także, gdy dziecko jest pasażerem w samochodzie. Agresywne zachowanie, szybka i niezgodna z przepisami jazda, lekceważący stosunek do innych uczestników ruchu to zachowania, które czasami rodzice nieświadomie przekazują następnym pokoleniom - ostrzegają trenerzy Szkoły jazdy Renault. Po drugie - kreować schematy zachowań i konsekwentnie je utrwalać przy każdej nadarzającej się okazji, np.

- przed przejściem zatrzymaj się, rozejrzyj się, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo

- jeśli nie nadjeżdża pojazd, wejdź na jezdnię zdecydowanych krokiem, ale nigdy nie wbiegaj.

Ubranie. Istotnym elementem bezpieczeństwa dziecka na drodze jest jego widoczność. Oprócz wyposażenia dziecka w elementy odblaskowe warto ubierać je w okrycia wierzchnie w jasnych kolorach, gdyż kierowca wcześniej zauważy tak ubrane dziecko. Szczególnie przy pochmurnej pogodzie lub po zmroku - informują trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

* Pedestrian accident project No 4 (Struik, Alexander, Cave)