Przegląd prasy

W Paryżu ograniczenie prędkości do 30 km/godz.

13 lipca 2021

W Paryżu ograniczenie prędkości do 30 km/godz.
(fot. PIXELS)

Paryż, stolica Francji i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto tego kraju w – liczba mieszkańców 2153 tys. cała obszar metropolitalny łącznie zamieszkuje ok. 12 mln osób. Miasto masowo odwiedzane przez turystów z całego świata. A więc ruch drogowy wyjątkowej skali. I właśnie to miasto zapowiedziało ograniczenie prędkości do 30 km/godz. Na większości ulic.

W miniony czwartek, 8 lipca przedstawiciele urzędu miasta poinformowali, iż już w ostatnich dniach sierpnia br. w Paryżu zostanie wprowadzone ograniczenie prędkości do 30 km/h na większości ulic. Cel - poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym szczególnie pieszych oraz zminimalizowanie hałasu komunikacyjnego.

Już w 2000 r. w Paryżu przeprowadzono publiczne konsultacje online w celu poznania opinii mieszkańców o zaproponowanych ograniczeniach prędkości do 30 km/h w całym Paryżu, z wyłączeniem obwodnicy i priorytetowych pasów dla pieszych. Ponad 59% respondentów opowiedziało się za zmniejszeniem prędkości. Właśnie teraz - na początku wakacji 2021 - burmistrz miasta, Anne Hidalgo, powiadomiła, iż władze miasta w uzgodnieniu z policją postanowiły - dokładnie od 30 sierpnia prędkość ruchu będzie ograniczona do 30 km/godz. na zdecydowanej większości ulic w stolicy. Wyłączona zostanie śródmiejska obwodnica (Le Peripherique) – tu nadal będzie obowiązywała prędkość do 70 km/godz. Podobnie większość arterii miejskich jak np. Pola Elizejskie – pozostaje maksymalna prędkość do 50 km/godz. Podjęto szereg działań zachęcających do korzystania z transportu publicznego. W centrum ma być także drastycznie zmniejszona liczba miejsc parkingowych. Pomysłodawcy oczekują, iż liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych spadnie do 10 proc. (śmiertelnych i ciężko rannych o 40 proc.), natomiast liczba wypadków o 25 proc.  Krytycy mówią o polityce antysamochodowej. (jm)