Rozmowy

Hulajnogi też na drogi?

27 lipca 2020

Hulajnogi też na drogi?
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Kolejne pytanie, kolejny apel o przyspieszenie, finalizację prac nad miejscem w ruchu drogowym hulajnóg, a właściwie wszystkich Urządzeń Transportu Osobistego. Dziś jadą chodnikiem, drogą rowerową, są wszędzie. Stwarzają sytuacje niebezpieczne i same są narażone na niebezpieczeństwo.

- Powiem po raz kolejny o elektrycznych hulajnogach. Z prędkością 60 km/godz. z potężnymi silnikami pędzą po mieście, które bez cienia wątpliwości mogą poruszać się wyłącznie na chodnikach – jak piesi! Kiedy Państwo zamierzacie ten problem rozwiązać? Kiedy wreszcie piesi nie będą musieli mijać się z hulajnogami, również na pasach – pytał w trakcie 15. posiedzenia plenarnego Sejmu RP poseł Krzysztof Piątkowski. - Proszę o jak najszybsze rozwiązania np. żeby te hulajnogi mogły jeździć również po drogach - proponował. Odpowiedzi nie było. Pozostała ważna - dla bezpieczeństwa ruchu drogowego - wątpliwość, czy rzeczywiście hulajnogi elektryczne powinny móc jeździć również po drogach?

Przypomnijmy, według projektu przepisów przygotowanego przez resort infrastruktury hulajnogą elektryczną będzie można poruszać się po drodze rowerowej lub pasem dla rowerów. Jeżeli tych nie będzie, wówczas po drodze, ale pod warunkiem, że obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/godz. Czyli ustawodawca wskazał taką na możliwość jazdy hulajnogi (czy UTO), jednocześnie postanowił ją ograniczyć jedynie do obszaru zabudowanego i dróg poniżej 30 km/godz. Pozostaje sytuacja, gdy na drodze dozwolona jest wyższa prędkość i nie ma pasa ani drogi przeznaczonych dla rowerów? Wówczas hulajnoga elektryczna będzie mogła korzystać z chodnika – proponuje resort. Oczywiście pamiętając o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania pierwszeństwa pieszym.

Ministerstwo pracuje nad projektem, unormowanie sytuacji prawnej hulajnóg elektrycznych i wszelkich UTO jest niezbędne, pilne, ale raczej nie można liczyć, że zdarzy się w tym sezonie. (jm)