Statystyka

Kwota nałożonych mandatów wzrosła rekordowo – informuje „Rzeczpospolita”

6 marca 2023

Kwota nałożonych mandatów wzrosła rekordowo – informuje „Rzeczpospolita”
„Rzeczpospolita”. 6.3.2023. „Kierowcy płaczą i płacą kary. Kwota nałożonych przez policję mandatów wzrosła rekordowo” [kliknij] (fot. screen)

Dziennik „Rzeczpospolita” powołując się na uzyskane w Izbie Administracji Skarbowej w Opolu informuje, iż „w ubiegłym roku policjanci nałożyli mniej mandatów niż rok wcześniej, jednak na kwotę niemal dwukrotnie wyższą - to wzrost z 692 mln zł w 2021 r. do 1 mld 359 mln zł w ubiegłym”. Czyli - jak podsumowuje redakcja -suma wymierzonych przez policję mandatów podwoiła się.

Urząd Skarbowy w Opolu. Izba Administracji Skarbowej w Opolu to organ do którego trafiają wszystkie dane o nakładanych mandatach karnych przez policję, dane z całego kraju. Przypomnijmy - od 1 stycznia 2016 r. wpłaty z tytułu grzywien nałożonych mandatem karnym kredytowanym lub zaocznym dokonywane są właśnie na rachunek bankowy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. Minister Finansów wyznaczył w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu do poboru należności z terenu całego kraju, wynikających z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego, stanowiących dochód budżetu państwa - na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 100 § 13 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. 2018 poz. 475 ze zm.). Przywołany rachunek wskazany jest na odcinkach A i B mandatu.

Wzrost kwot mandatów. Dziennik „Rzeczpospolita” w Izbie Administracji Skarbowej w Opolu uzyskał informację, iż „w ubiegłym roku policjanci nałożyli mniej mandatów niż rok wcześniej, jednak na kwotę niemal dwukrotnie wyższą - to wzrost z 692 mln zł w 2021 r. do 1 mld 359 mln zł w ubiegłym” [kliknij]. Czyli - jak podsumowuje redakcja - suma wymierzonych przez policję mandatów prawie podwoiła się mimo mniejszej ilości samych mandatów.

W Dzienniku Ustaw z dnia 30 grudnia 2021 r. pod pozycją 2484 opublikowane zostało Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń [kliknij], które weszło w życie z 1 stycznia 2022 r. Czyli te nowe wysokości mandatów obowiązywały pełen rok 2022 i tego okresu dotyczą podane przez „Rzeczpospolitą” dane. Natomiast od 17 września 2022 mandaty nakładane na kierowców recydywistów zaostrzono. „Jeszcze w 2021 r. średni mandat opiewał na 143 zł, tymczasem w ubiegłym [2022 r. - przyp. red. PRAWO DROGOWE@NEWS] - już 326 zł (to wzrost o 128 proc.).”- podsumowała redakcja. Jak się dowiadujemy te rekordowe płacą kierowcy Mazowsza, Śląska, Wielkopolski i Małopolski. Zacytujmy jeszcze jedno podsumowanie: „Ponad 190 tys. kierowców w 2022 r. dostało mandat na 800 zł. 245 tys. z nich zapłaciło 1500 zł lub 1000 zł”.

Mandaty i brd. Ciekawi jak ostatecznie ten wzrost przekłada się na bezpieczeństwo ruchu drogowego, czekamy na ostateczne dane i rzetelne analizy wypadków drogowych, ale przede wszystkim ofiar śmiertelnych tych zdarzeń na polskich drogach. Już - ze statystyk wstępnych - wiemy iż po raz pierwszy od czasu gdy policja prowadzi statystyki liczba ofiar śmiertelnych spadła poniżej 2 tys. (zginęły 1883 osoby). Jednak - jak do podkreśla wielu ekspertów - uproszczeniem byłaby ocena, iż to efekt zaostrzenia przepisów dotyczących wykroczeń drogowych. Policjanci podkreślają, iż wysokie mandaty, przynajmniej na większość kierowców, działają dyscyplinująco. Kryminolog, prof. Brunon Hołys dodaje, iż nowe przepisy wprowadziły większą kulturę jazdy i większe respektowanie prawa. Jednocześnie analizuje: „Wysokie mandaty na recydywistów nie działają, ale na większość osób, które okazjonalnie je otrzymują, już tak.

„- Większość ukaranych płaci mandaty. „Wpływy budżetowe z tytułu wszystkich mandatów karnych (w tym mandatów nałożonych na kierowców) na koniec ubiegłego roku wyniosły 903 423 137,85 zł” – podaje nam IAS.” - czym informuje „Rzeczpospolita”. (jm)