Statystyka

Na przejściu - po kwartale

24 września 2021

Na przejściu - po kwartale
(fot. PEXELS)

W okresie od 1 czerwca do końca sierpnia tego roku na przejściach dla pieszych doszło do 421 wypadków. To o 3 proc. mniej niż w 2020 r. i o 24 proc. mniej niż w 2019 r. - informowały w miniony czwartek Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Ministerstwo Infrastruktury/KR BRD. W ciągu trzech pierwszych miesięcy obowiązywania nowych przepisów na przejściach dla pieszych doszło do 421 wypadków. W zdarzeniach tych śmierć poniosło 28 pieszych, a kolejnych 416 zostało rannych. Porównując te dane do analogicznych okresów w latach 2019 i 2020 widać spadki w liczbie wypadków oraz osób rannych. Trzeba też wspomnieć, że w porównaniu do roku 2020 bardzo wyraźnie spadła liczba ofiar ciężko rannych tj. o blisko 14 proc., a w odniesieniu do roku 2019 aż o 29,8 proc. Warto zauważyć, że dane z zeszłego roku są w pewnym stopniu zaburzone. To ze względu na pandemię, w czasie której w znaczący sposób ograniczona była możliwość przemieszczania się zarówno pieszo, jak i pojazdami.

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. To już kwartał od momentu, gdy doszło do znaczących zmian w przepisach ruchu drogowego. Dotyczyły one głównie pierwszeństwa pieszych wchodzących na przejścia dla pieszych, ograniczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (obecnie 50km/h przez całą dobę) oraz określenia sposobu korzystania z hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego oraz urządzenia wspomagającego ruch na drogach publicznych, strefach ruchu, strefach zamieszkania - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie. Zestawiono dane z dróg w całym kraju oraz w województwie. Oceniają: sprawdziliśmy, czy te zmiany w przepisach mogły wpłynąć na stan bezpieczeństwa na naszych drogach. Porównaliśmy w tym celu okres od czerwca do sierpnia w latach od 2018 do 2021 r. Wskaźniki procentowe dotyczą zmian, jakie nastąpiły w 2021 r. w porównaniu do roku 2019.