Statystyka

Nasze wakacyjne wyprawy autem

10 sierpnia 2017

Nasze wakacyjne wyprawy autem
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Ponad 40 proc. Polaków, wybierając wakacje za granicą, decyduje się na wyjazd własnym autem. Jedną z głównych korzyści takiego podróżowania jest niezależność oraz swoboda w podejmowaniu decyzji o trasie przejazdu. Największe obawy budzi natomiast awaryjność samochodu. Polscy kierowcy boją się także zmęczenia za kierownicą oraz konieczności stania w długich korkach - tak wynika z raportu „Polak jedzie na wakacje”, przeprowadzonego na zlecenie firmy Kongsberg Automotive. Samochód jest najchętniej wybieranym środkiem transportu podczas wakacyjnych podróży. Jak pokazuje badanie Kongsberg Automotive, aż 42 proc. Polaków wybiera auto również na wyjazdy zagraniczne. Częściej taką decyzję podejmują jednak mężczyźni niż kobiety (45 proc., 39 proc.), a tendencja ta rośnie wraz z wiekiem i największy odsetek można zaobserwować wśród osób w wieku 45-55 lat.

Polacy zapytani o to, co stanowi przewagę samochodu nad innymi środkami transportu wskazują przede wszystkim na swobodę podróżowania, niezależność i możliwość spontanicznych decyzji odnośnie wybieranej trasy (72 proc.). Kierowcy doceniają również wolność w ustalaniu, gdzie i kiedy mogą zrobić postój w podróży (60 proc.). Natomiast na możliwość zabrania większego bagażu zwraca uwagę 41 proc. respondentów. I choć wyjazdy zagraniczne związane są z długimi godzinami spędzonymi w aucie to Polacy podkreślają, że na rynku dostępne są rozwiązania, które w dużej mierze wpływają na poprawę komfortu jazdy.

Co jest najważniejsze podczas długich podróży? Aż 80 proc. respondentów uważa, że podczas zagranicznych podróży wakacyjnych o komforcie w największym stopniu decyduje wyposażenie pojazdu w klimatyzację, a na drugim miejscu w wygodne, rozkładane fotele, umożliwiające spanie w aucie (37 proc.). Kolejnym wyznacznikiem funkcjonalności pojazdu jest siedzisko dopasowujące się do danego pasażera (podparcie lędźwi), które wskazało 27 proc. badanych. Możliwość skorzystania z profesjonalnego sprzętu audio-video podkreśliło jedynie 19 proc. ankietowanych. Co ciekawe, rozkładane i wygodne fotele samochodowe docenia znacznie więcej kobiet (49 proc.) niż mężczyzn (25 proc.). Natomiast panowie częściej zwracają uwagę na siedzisko dopasowane do danego pasażera.

Samochody są coraz lepiej wyposażone, a nowoczesne technologie znacząco wpływają na zwiększenie komfortu, ale też ograniczenie niekorzystnych efektów długich godzin spędzonych za kierownicą. Z naszego badania wynika, że Polakom coraz trudniej wyobrazić sobie wielogodzinną podróż wakacyjną bez klimatyzacji. Dodatkowo wyposażenie takie jak: masaż czy podparcie lędźwi, sprawią, że dłuższa podróż będzie przyjemniejsza i przede wszystkim nieszkodliwa dla kręgosłupa – komentuje Natalia Kuszwara z Kongsberg Automotive.

Czego boją się Polacy za granicą? Co zaskakujące, aż 63 proc. Polaków obawia się podróżowania samochodem za granicę z powodu możliwej awarii pojazdu w obcym kraju. Podkreślają to zarówno kobiety, jak i mężczyźni (64 proc. i 63 proc.), a ewentualne usterki auta niepokoją najbardziej najmłodszych kierowców (77 proc. ankietowanych). Prawie 40 proc. badanych obawia się natomiast zmęczenia za kierownicą, a co trzeci konieczności stania w długich korkach. Jeszcze mniejszy odsetek Polaków boi się kradzieży i napadów, pomyłek wynikających z nieznajomości czy też dużej ilości wypadków na zagranicznych trasach (odpowiednio: 29 proc, 23 proc. i 17 proc.).