Statystyka

Polacy jeżdżą po autostradach, ale nie wiedzą jak

2 lutego 2018

Polacy jeżdżą po autostradach, ale nie wiedzą jak
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Organizatorzy akcji Bezpieczna Autostrada, czyli Compensa wraz z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi, ostrzegają, że ponad 80 proc. polskich kierowców nie umie prawidłowo poruszać się po autostradach! Wymieniają także najczęściej popełniane błędy, a tu: zbyt dużą prędkość, tzw. jazdę na zderzaku, czy nieumiejętną zmianę pasa ruchu.

Przywołajmy wypowiedź Karoliny Tworzydło, dyrektor Biura Marketingu i PR w Compensie: - Z przeprowadzonych przez CBRD ankiet wynika, że ponad 80 proc. kierowców nie umie prawidłowo zachowywać się na autostradach. Ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach. Z danych NIK wynika, że na każdy tysiąc kilometrów dróg szybkiego ruchu przypada aż 5 razy więcej wypadków niż na innych rodzajach dróg. Kilkukrotnie większa jest także śmiertelność. Trzeba pamiętać, że autostrady w Polsce wciąż stanowią nowość. Niestety wielu kierowców nie ma jeszcze wyrobionych odpowiednich nawyków lub ma po prostu złe przyzwyczajenia, które w połączeniu z dużymi prędkościami przynoszą fatalne efekty.

- Statystyki nie napawają optymizmem. Na 100 wypadków w Europie, na polskich drogach i autostradach ginie średnio 9 osób! To najgorszy wynik w Europie. Choć na autostradach i drogach szybkiego ruchu zdarzeń drogowych jest mniej, w ogólnym rozrachunku, są one poważniejsze i ginie w nich więcej osób. Wielu kierowców nie potrafi korzystać z dróg szybkiego ruchu w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Umiejętności i wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy i pozostawiania korytarza ratunkowego dla służb medycznych również pozostawia wiele do życzenia - skomentował (wrzesień 2017) Tadeusz Zagajewski, prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. (jm)