Dzisiaj - 22 marca 2023 r. - ruszyła ogólnopolska wspólna akcja Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz firm Neptis s.a. będącej operatorem komunikatora YANOSIK i firmą Screen Network s.a. pt.: „„Łapki” na kierownicę”. Po raz kolejny organizatorzy promują kwestie zagrożeń spowodowanych używaniem telefonu w czasie prowadzenia pojazdu. - Używanie telefonu za kierownicą jest przyczyną prawie co 4 wypadku na drodze! - przypominają.
W 2022 roku policjanci ujawnili 52 307 przypadków korzystania podczas kierowania pojazdem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.
Używanie telefonów przez kierowców w trakcie jazdy niestety jest problemem pojawiającym się może nawet coraz częściej. Wielu kierowców bagatelizuje zagrożenie jakie powoduje takie skrajnie niebezpieczne zachowanie. Jak wynika z wielu europejskich badań, kierowca potrafi aż 10% czasu przeznaczyć na zadania drugorzędne, a 4% kierujących aktywnie korzysta z telefonu w trakcie prowadzenia pojazdu. Instytutu Transportu Samochodowego po analizie policyjnych statystyk, ocenia, że nawet co 4 wypadek drogowy może być spowodowany używaniem telefonu w trakcie jazdy. Dane Instytutu Transportu Drogowego potwierdzają oficjalne statystyki Organizacji Narodów Zjednoczonych: nawet 90% wypadków na drogach jest spowodowanych błędem kierowcy, który w porę nie dostrzegł zagrożenia i nie wyhamował na czas. Już nawet oderwanie wzroku od drogi na 1 sekundę, może doprowadzić do tego, że kierowca nie zareaguje na czas. Zaledwie w 1 sekundę, jadąc 100 km/h, przejedzie się 28 metrów, w ciągu 12 sekund można przejechać 330 metrów… albo wybrać numer, do którego chce się zadzwonić, z kontaktów w swoim telefonie. Średni czas reakcji kierowcy wynosi 1 sekundę. Oczywiście bardziej doświadczeni kierowcy reagują szybciej, a ci z mniejszym stażem za kółkiem, wolniej. Do czasu reakcji trzeba jeszcze doliczyć moment zadziałania hamulców, czyli 0,3 sekundy, zatem awaryjne hamowanie, po zauważeniu zagrożenia na drodze, wyniesie 1,3 sekundy!
I przypomnienie dla kierowców poruszających się po polskich drogach: kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W przypadku, gdy złamie ten przepis, grozić mu będzie mandat w wysokości 500 zł oraz 12 tzw. punktów karnych. - Mandat karny i naliczone punkty są dotkliwe dla kierujących, ale najgorsze jest spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza przyczynienie się do wypadku, w którym ktoś ginie albo odnosi obrażenia i to tylko dlatego że kierowca patrzył w wyświetlacz telefonu. Należy pamiętać, że telefon zajmuje nie tylko ręce kierowcy, ale przede wszystkim ogranicza świadomość i w znaczący sposób wpływa na percepcję, a wtedy łatwo może dojść do tragedii - podkreśla nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Zaplanowane działania będą uzupełnieniem policyjnej akcji pn. „Na drodze - Patrz i słuchaj”, prowadzonej przez cały marzec, której ważnym elementem jest zwrócenie uwagi uczestników ruchu drogowego na konsekwencje rozproszenia uwagi podczas korzystania z drogi.
Akcja „”Łapki” na kierownicę” z powodzeniem jest prowadzona od 2017 r., dzisiejsza potrwa do 31 marca br. w jej trakcie użytkownicy aplikacji Yanosik otrzymają materiały edukacyjne w formie quizu dot. konsekwencji korzystania przez kierujących podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za bezbłędną odpowiedź na pytania będzie można otrzymać Certyfikat Odpowiedzialnego Kierowcy. Na terenie kraju będą emitowane spoty informacyjne.
Źródło: Policja pl/YANOSIK pl.