Ekspert wyjaśnia

Centra handlowe otwarte. Jak prawidłowo zaparkować?

31 maja 2021

Centra handlowe otwarte. Jak prawidłowo zaparkować?
(fot. PEXELS)

Maj przyniósł poluzowanie obostrzeń związanych z trwającą pandemią, w kolejnych dniach nastąpi dalsze zniesienie wielu ograniczeń. Może to oznaczać wzmożony ruch na parkingach, zwłaszcza w miastach. Nieprawidłowe parkowanie aut niestety nie należy do rzadkości. Zasady parkowania prostopadle przodem przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W kolejnym etapie odmrożeń związanych z wprowadzeniem pandemii można robić zakupy w galeriach handlowych i sklepach budowalnych. Mimo upowszechnienia zakupów online wciąż nie wszystko da się zamówić przez Internet, a na parkingach przed marketami zrobiło się tłoczno. Dodatkowo nastąpił częściowy powrót do nauki stacjonarnej wiążący się z odwożeniem najmłodszych do szkoły i z powrotem. Można także już korzystać z obiektów sportowych, a wkrótce zostaną otwarte kolejne placówki kultury czy restauracje. To wszystko oznacza wzmożony ruch między innymi wszędzie tam, gdzie znajdują się parkingi i miejsca postojowe.

Na zatłoczonym parkingu i gdy na zaparkowanie auta jest niewiele miejsca, należy zwrócić szczególną uwagę, aby wykonywane manewry były przede wszystkim bezpieczne. Chociaż najmniej miejsca wymaga parkowanie tyłem, może sprawiać kierowcom najwięcej trudności. Najpopularniejszym sposobem parkowania jest parkowanie prostopadłe przodem. Pomimo tego wielu kierowców, nie tylko tych mniej doświadczonych, wykonuje ten manewr nieprawidłowo i niedbale.

Mimo że parkowanie należy do manewrów codziennych i rutynowych, dla wielu kierowców bywa stresujące. Dlatego kluczowe jest przemyślenie kolejno wykonywanych ruchów, aby uzyskać pożądane ustawienie samochodu. Pamiętajmy przede wszystkim o zapewnieniu sobie odpowiedniej ilości miejsca, tak by po zaparkowaniu móc swobodnie otworzyć drzwi oraz nie blokować możliwości wyjazdu innym – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jak zaparkować prostopadle przodem:

1. Rozpocznij manewr parkowania prostopadle przodem z miejsca znajdującego się znacznie dalej od linii samochodów niż w przypadku parkowania prostopadłego tyłem. Zasada jest taka, że im dalej od linii samochodów, tym większe pole do wykonania manewru. Przód auta musi zmieścić się w miejscu parkingowym, zatem odległość ta zależy od gabarytów maski auta. Tu potrzeba cierpliwości, bowiem umiejętność właściwej oceny odległości przychodzi wraz z doświadczeniem za kierownicą.

2. Wpasuj się przodem auta pomiędzy samochody sąsiadujące z twoim miejscem parkingowym.

3. Obserwuj tył samochodu w lusterkach.

4. Po uzyskaniu pozycji mniej więcej prostopadłej do osi jezdni, wyprostuj kierownicę

i wjedź prosto na miejsce parkingowe.

5. W przypadku konieczności korekty skręć nieco kierownicą w przeciwnym kierunku.

6. Na koniec upewnij się, że manewr parkowania został wykonany prawidłowo i nie trzeba przestawić samochodu.