Dopiero co za nami początek lata, zaczynają upały, policjanci już odnotowują tragedie. Apelujemy: Nie pozostawiaj dziecka bez opieki w samochodzie! Nie ma znaczenia, że dziecko śpi, że tylko na kilka minut, że szyba jest uchylona… Wystarczy 15 minut, aby dziecko (ale też zwierzę) znalazło się w sytuacji bezpośrednio zagrażającej utracie zdrowia, a nawet życia. Zareagujmy, nie bójmy się wybić szyby. To stan wyższej konieczności!
Przypominamy jest to wykroczenie z artykułu 106 Kodeksu wykroczeń, który mówi „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka”. Policjanci apelują o natychmiastową reakcję w chwili, gdy zauważymy dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie podczas upału. Wystarczy powiadomić służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Natomiast w sytuacji zagrożenia życia należy stłuc szybę, najlepiej tą która znajduje się najdalej od pasażera.
Nie bój się wybić szyby. Widzimy dziecko (też zwierzę) zamknięte w nagrzewającym się samochodzie - jest zagrożone, można wybić szybę , bo uzasadnia to stan wyższej konieczności. Mamy tu problem zniszczenia czyjegoś mienia, ale z drugiej strony ratowania życia. Prawo w tym konflikcie wartości wyraźnie chroni wartość wyższą, czyli zdrowie i życie - uzasadniają prawnicy. Powtórzmy: wybijający szybę, nie będzie ponosił odpowiedzialności karnej, korzystając ze stanu wyższej konieczności, opisanej w art. 26 par. 1 Kodeksu karnego. Dlatego, że poświęca dobro niższej wartości, by ratować dobro wyższej wartości. Szyba samochodowa - przedmiot, jest wartością niższą niż życie istoty czującej.
Co robić? Posłużmy się fragmentem „Pamiętnika policjantki”: Kiedy zobaczysz dziecko w nagrzanym aucie stojącym na słońcu pamiętaj, że musisz działać błyskawicznie. Wystarczy 15 minut aby dziecko znalazło się w sytuacji bezpośrednio zagrażającej utracie zdrowia, a nawet życia.
1. W pierwszej kolejności sprawdź czy w pobliżu nie ma opiekunów dziecka. Najłatwiej zrobić to rozglądając się i krzycząc np. „Właściciel samochodu marki … o nr rej. … pilnie poszukiwany”.
2. Równocześnie wykręć nr 112 i wezwij policję oraz pogotowie (lub nie tracąc czasu poproś kogoś, kto też jest świadkiem tej sytuacji, aby to zrobił). Zrób to zawsze, bo nigdy nie wiadomo ile dziecko przebywało w nagrzanym aucie.
3. Wybij szybę. Oczywiście nie tą bezpośrednio znajdująca się obok dziecka, aby nie poranić go odłamkami. Pamiętaj, że szyby nie wybijesz ręką. Najlepiej użyć pierwszego z brzegu kamienia leżącego obok auta.
4. Jeżeli uratowane dziecko oddycha to schroń się z nim w cieniu i koniecznie daj mu wody do picia oraz połóż wilgotną chusteczkę lub cokolwiek zwilżonego na czoło i kark.
5. Jeżeli dziecko nie oddycha to należy niezwłocznie przystąpić do resuscytacji. W tym celu rozpina się ubranie dziecka, aby klatka piersiowa była widoczna i zaczynamy uciskać dwoma palcami 30 razy, a następnie wykonujemy dwa wdechy. Czynność powtarzamy do czasu przyjazdu pogotowia.
WAŻNE: Często pytacie czy nie będziecie ponosić odpowiedzialności karnej za zniszczenie mienia w postacie wybicia szyby. NIE. Jest to tak zwany stan wyższej konieczności i poświęcamy dobro mniejszej wartości (w tym przypadku szybę) aby ratować dobro większej wartości czyli życie ludzkie. Często na forach ludzie doradzają, aby zrobić zdjęcie sytuacji. Powiem tak. Jak jesteś sam i ratujesz dziecko, to nie trać czasu na zdjęcia. Kiedy jest z Tobą ktoś, kto ma na to czas, to może cyknąć fotkę, ale nie jest to konieczne. Pamiętaj, że będziesz w tej sprawie przesłuchiwany w charakterze świadka, więc Twoje (i innych) zeznania wystarczą. Przypominam, że świadek jest pouczany o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. NIE BÓJ SIĘ. REAGUJ. Twoja reakcja może uratować czyjeś życie.
WAŻNE: Oczywiście ze zwierzętami sytuacja wygląda analogicznie. Zarówno w kwestii prawnej, jak i sposobu udzielania pomocy. Zwierzętom także przeprowadza się resuscytację. (jm)