Ekspert wyjaśnia

Nie rozumieją co to jest wyprzedzanie

17 maja 2018

Nie rozumieją co to jest wyprzedzanie
TVP Kraków „JEDŹ BEZPIECZNIE”. Odcinek z dnia 2018.05.14 (695) "Ja nie wyprzedzałem" (kliknij)

I dla przykładu fragmenty jednego z wykorzystanych w programie filmów: Policjant wyjaśnia zatrzymanej kierującej pojazdem, który właśnie wyprzedzał autobus:

- Jedzie Pani lewym pasem ruchu, na prawym pasie jedzie autobus (fot. 1)

- Pani jadąc lewym pasem wyprzedziła autobus, przed oznakowanym przejściem dla pieszych (fot. 2)

- Dlatego zatrzymałem panią do kontroli drogowej. Kierowca: - Ja nie wyprzedziłam na przejściu dla pieszych. Policjant: - A kojarzy pani na czym polega manewr wyprzedzania? Kierowca: - Tak, ominięcie pojazdu, który jest po prawej stronie. Policjant: A po lewej już nie? Manewr wyprzedzania nie musi się wiązać ze zmianą pasa ruchu.

Art. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym w pkt 28 brzmi: „wyprzedzanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku”. Policjant zastosował postępowanie mandatowe, w tym przypadku nałożył mandat 200 zł i 10 tzw. punktów karnych. W dalszej części odcinka znajdujemy przykłady omijania pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych (pkt 27 ustawy: „omijanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody” - mandat 500 pln i 10 punktów karnych).

A ja przygotowując niniejszy przegląd prasy nie mogę wyjść z przerażenia. Dziennikarka prowadząca program zacytowała fragment listu do redakcji: „Nikt z mojej rodziny, znajomych, ani nawet mój były instruktor nauki jazdy nie wiedział czym jest omijanie, a czym jest wyprzedzanie”. Przerażenie nie mija. Zachęcam do oglądania programu, a odcinka nr 695 - może nawet wielokrotnie. (jm)