Legislacja

A rozporządzenia nadal nie ma!

12 września 2022

A rozporządzenia nadal nie ma!
(grafika: Grupa IMAGE)

Z dniem 17 września br. - czyli w najbliższą sobotę - w życie wejdzie rozporządzenie dotyczące tzw. punktów karnych. Jest tylko jeden problem - niebagatelny - rozporządzenie nie zostało jeszcze opublikowane. Co prawda ostatnio nie jest to sytuacja niezwykła. Przypomnijmy z dniem 1 stycznia br. zaczynało obowiązywać rozporządzenie dotyczące podwyższanych mandatów, a jego tekst ukazał się w Dzienniku Ustaw tylko dzień wcześniej. Zgasimy jednocześnie oczekiwania kierowców. O terminie nowelizacji stanowi ustawa - Prawo o ruchu drogowego. Czyli żadnej szansy - na przesunięcie terminu, czy odstąpienie od zmian - nie ma.

1 stycznia 2022 r. w życie weszła nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym (…), jej celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jak informował wiceminister Rafał Weber, pierwszym etapem zmian było podwyższenie stawek mandatów za najgroźniejsze i jednocześnie najniebezpieczniejsze wykroczenia. Tych najwyższych z 5 do 30 tys. złotych. - Zmiany związane z większym taryfikatorem mandatów za te wykroczenia weszły w życie od 1 stycznia i przynoszą efekty. W tej chwili mamy do czynienia z bardzo mocnym trendem spadkowym jeżeli chodzi o liczbę ofiar wypadków drogowych. Jeżeli porównamy pierwsze siedem miesięcy tego roku do analogicznego okresu roku ubiegłego to mamy do czynienia z ponad 12 proc. spadkiem ofiar śmiertelnych wypadków drogowych - informował wiceminister Rafał Weber.

Jedną z ważnych - obowiązujących od 17 września - zmian ustawowych dotyczących mandatów karnych jest tzw. recydywa. Np. za kolejne przekroczenie dozwolonej prędkości kierowca otrzyma podwójny mandat.

Od soboty zwiększona zostanie liczba tzw. punktów karnych za takie wykroczenia jak: przekroczenie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie i nieprawidłowe zachowania wobec pieszych na przejściu dla pieszych, omijanie zapór kolejowych, jazda po alkoholu, jazda pod prąd po autostradzie itd. Pirat drogowy już jednorazowo „zdobędzie” więcej tzw. punktów karnych. Ta maksymalna ich liczba zostaje podwyższana z 10. do 15. Z jego konta zostaną usunięte dopiero po dwóch latach. Dodatkowo ten dwuletni termin rozpocznie bieg po zapłaceniu grzywny, nie jak dotychczas daty naruszenia. I w tym czasie nie będzie już mógł zapłacić za kurs redukujący liczbę punktów o 6. Tych szkoleń już nie będzie.

W połowie sierpnia Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt (10 sierpnia 2022 r. [kliknij]). Niestety nadal trwają uzgodnienia. Dziś pomiędzy Departamentem Prawa Konstytucyjnego i Administracyjnego RCL i Departamentem Prawnym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeszcze w miniony piątek RCL opublikował projekt Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego opatrzony datą 2 września br. [kliknij].

Redakcja tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS wraz ze współorganizatorami zaprasza do DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ, pt.RECYDYWA DLA PIRATÓW”. Naszym Gościem będzie Konrad Romik, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (czwartek, 15 września br., godz. 11.00 – dostępna transmisja [kliknij]). jm


[kliknij]