Legislacja

Bezpieczeństwo na drogach priorytetem rządu

16 lipca 2021

Bezpieczeństwo na drogach priorytetem rządu
Premier Mateusz Morawiecki na pikniku inaugurującym tegoroczną kampanię w cyklu #DobryKierowca (fot. KPRM)

- Rząd planuje zaostrzyć kary za niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Samochód nie może być śmiercionośną bronią w rękach nieodpowiedzialnych ludzi - a jeśli pod wpływem alkoholu to nawet bandytów za kierownicą. Zgodnie z naszą zapowiedzią, i z mojego expose, zobowiązałem rząd do bardzo zdecydowanych działań w tym zakresie - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas pikniku inaugurującego kolejną odsłonę kampanii #DobryKierowca [kliknij].

W trakcie tegorocznej inauguracji kampanii cyklu #DobryKierowca, premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny potwierdził planowane zaostrzenie przepisów dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Podkreślił, iż bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest priorytetem rządu: - Zmieniamy zasady związane z mandatami i grzywnami. Mam nadzieję, że te zwiększone kary doprowadzą do spokojniejszej i ostrożnej jazdy. Wyjście dziecka do szkoły lub wyjście rodziny na spacer nie może oznaczać ryzykowania życia. Zmiany w przepisach mają pozwolić na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami na drodze m.in. poprzez zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. W znowelizowanych przepisach uwzględnione zostaną renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym. Zaproponowano także powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń. Wpływy z grzywien będą przekazywane wyłącznie do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego są finansowane inwestycje drogowe. – W miastach i na wsiach musi być bezpieczniej. Mamy jeden z wyższych współczynników zgonów na drogach w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku ponad półtora tysiąca razy policjanci zatrzymywali kogoś pod wpływem alkoholu, którzy spowodowali jakiś wypadek czy kolizję. To potencjalna zbrodnia i zagrożenie życia. Dość tego typu zachowań! Nie będzie żadnej pobłażliwości dla bandytów jadących pod wpływem alkoholu – mówił premier.

#DobryKierowca to kampania promująca bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ma zwrócić uwagę mieszkańców Polski na zasady bezpiecznej jazdy. Od dwóch lat kampanię tę prowadzi PKN ORLEN angażując w nią sportowców z ORLEN TEAM. W tym roku w wydarzeniu udział wzięli m.in. Jakub Przygoński, Bartek Marszałek, Kamil Wiśniewski czy zespół rajdowy Kamena Rally Team. Doświadczeni kierowcy podczas zorganizowanego pikniku wyjaśniają jak jeździć bezpiecznie. Podkreślają również, że miejscem do szaleństw są wyłącznie specjalnie do tego przeznaczone strefy, a nie polskie drogi. To ważne szczególnie w okresie wakacyjnym, ponieważ wielu z nas wraz z rodzinami podróżuje po całej Polsce.