Legislacja

Czy to „ogórki”? Czy rzeczywiście będą winiety?

31 lipca 2016

0405bf4ad0d63b3c225bc52882f878603e37931b

(543-38a fot. Jola Michasiewicz)

W mediach zawrzało - WINIETY WRACAJĄ! Według doniesień prasowych Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozważa scenariusz wprowadzenia winiet. Czyli kierowcy korzystający z płatnych dróg w Polsce będą musieli ich używać. "Trzeba być bardzo ostrożnym, bo za kilka lat możemy mieć problem taki jak Niemcy" - miał stwierdzić w rozmowie z dziennik.pl Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych "Tor". Resort infrastruktury wśród sposobów pobierania opłat od kierowców za jazdę autostradami po 2018 roku rozpatruje m.in. winiety. W ocenie Adriana Furgalskiego, to tylko jedna z propozycji. - Wszystko jest analizowane i winiety elektroniczne, i system satelitarny, i kontynuacja obecnego systemu radiowego. Nic jeszcze nie postanowiono, ale jeśli by brać pod uwagę system winiet, to rząd musiałby przy okazji zbudować na autostradach mocne państwo policyjne” - miał dodać.

Pamiętamy, że winiety już mieliśmy. Przypomnijmy ten system obowiązywał do 2011 roku. Niestety były też problemy np. podwójnych opłat, problemy na bramkach, słaba egzekucja obowiązku posiadana winiet; konieczność stworzenia systemu do kontrolowania zakupu winiet itd. Internauci znajdują tu rozwiązania: Wystarczy winietę sprzedawać przy okazji badania technicznego i po kłopocie z jej kontrolą lub: Państwo policyjne? Wszędzie w Europie są winiety tylko w Polsce bramki . Zrobić karę 5 tyś za brak winiety i po sprawie.

Powstaje podstawowe pytanie – czy dzięki winietom znikną zatory na autostradach? Tu ekspert miał odpowiedzieć: “- Korki na bramkach tak, bo bramki zostaną fizycznie zlikwidowane, ale tańsza jazda autostradami przyciągnie kolejnych chętnych, więc z jednej strony nie będzie zawalidróg i konieczności zatrzymywania się by dokonać płatności podczas podróży, z drugiej jednak tłok może być większy, a przez to spadnie średnia prędkość”. Ciekawi jesteśmy oficjalnego potwierdzenia zamiarów.

Słowa kluczowe opłata za przejazd winiety