Legislacja

Dwie ustawy przegłosowane. A co z nowelizacją o tzw. trajkach?

13 kwietnia 2018

Dwie ustawy przegłosowane. A co z nowelizacją o tzw. trajkach?
Poseł Paweł Szramka. Sejm RP - Nagranie posiedzenia Sejmu RP w dn. 12 kwietnia 2018 r. (kliknij)

W dnu wczorajszym w bloku głosowań Sejm RP uchwalił ustawy nowelizujące ustawę - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawę o kierujących pojazdami. Zmiany - relacjonowaliśmy na bieżąco. A co z ustawą o tzw. trajkach – pytał poseł Paweł Szramka.

Zmiany w ustawie - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawie o kierujących pojazdami dostosowują system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 października 2016 r. orzekającego, że zatrzymanie prawa jazdy kierowcy, który przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/godz. ze względu na stan wyższej konieczności związanej z ratowaniem życia lub zdrowia jest niezgodne z Konstytucją RP. Głosowało 415 posłów. Za przyjęciem ustawy głosowało 412 posłów, przeciw był jeden, a dwóch wstrzymało się od głosu, nie głosowało 45 (głosowanie nr 32 dn. 12.4.2018).

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami przesądza, że ograniczenia słuchu nie są przeciwskazaniem zdrowotnym w możliwości zdobycia prawa jazdy w kategorii C i C1 (tj. na samochody ciężarowe). Głosowało 420 posłów. Za przyjęciem ustawy głosowało 417 posłów, przeciw - 2, 1 wstrzymał się od głosu, nie głosowało - 40. (głosowanie nr 33 z dn. 12.4.2018).

Obie uchwalone ustawy zostaną przesłane do Senatu RP w celu dalszego procedowania.

A ustawa o trajkach? Poseł Paweł Szramka apelował z mównicy sejmowej o podjęcie przerwanych prac nad ustawą o tzw. trajkach (druk nr 1654). - Może byście z tej tzw. zamrażarki sejmowej wyciągnęli projekt . Przypomnę, że trajki to są te trójkołowce - pół motocykl i pół samochód - wnioskował. I uzasadniał swoją propozycję faktem, iż właśnie tzw. trajkami bardzo często jeżdżą, ale też chciałyby jeździć osoby niepełnosprawne. Tzw. trajką jeździć mogą posiadacze prawa jazdy kat. A. I tu problem - niestety osoba z niepełnosprawnością nóg nigdy prawa jazdy kat. A nie zrobi. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zrobić egzaminu praktycznego na placu. Propozycja wnioskodawców dotyczy wprowadzenia do ustawy przepisu dozwalającego jazdę trajką posiadaczom prawa jazdy kat. B. Skąd takie rozwiązanie? Tu poseł uzasadniał, iż trajka zachowuje się tak jak auto osobowe np. nie chwieje się jak motocykl na zakrętach. - Myślę, że jest to sensowna zmiana, która funkcjonuje w innych krajach - mówił P. Szramka. Wyjaśnijmy, iż projekt od czerwca ubiegłego roku pozostaje w Komisji Infrastruktury. (jm)