
(531a-25 fot. jola michasiewicz)
Poseł Józef Brynkus zgłosił do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz ministra zdrowia interpelację (nr 110) w sprawie zmiany przepisów dotyczących wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Wprowadzone ostatnio przepisy dotyczące zasad wydawania kart parkingowych osobom, którym orzeczono niepełnosprawność w takim stopniu, że umożliwia ona im korzystanie z darmowych miejsc parkingowych na terenach, na których obowiązuje płatny postój, są przepisami w niektórych przypadkach całkowicie biurokratycznymi i utrudniającymi życie niepełnosprawnym. Nie kwestionują oni konieczności opłaty za kartę parkingową, ale sens ciągłego stawiania się przed komisją w przypadku stałej niepełnosprawności. Potrzebna by była nowelizacja tego rozporządzenia w takim kierunku, by osoby, które mają orzeczenie o trwałej niepełnosprawności nie musiały co jakiś czas - przewidziany rozporządzeniem stawiać się przed komisją, która i tak orzeka o ich stałej niepełnosprawności. Taki wymóg nie tylko jest utrudnieniem, ale też przysparza pracy komisjom i orzecznikom – ocenia poseł. Odpowiedzi udzielił Piotr Warczyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Elżbieta Rafalska – minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W pierwszej odpowiedzi powiedziano, że resortem wiodącym w tym zakresie jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minister Zdrowia współpracując wielotorowo z Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w różnorodnych obszarach dotyczących zdrowia społeczeństwa, w tym zagadnień związanych z jakością życia osób niepełnosprawnych, dokłada starań by uwzględniać różnorodne czynniki wpływające na warunki życia. Zadaniem władz jest prowadzenie działań przyczyniających się do ochrony i poprawy zdrowia, a tym samym jakości życia wszystkich obywateli. Natomiast drugą z odpowiedzi przywołajmy w całości: “Zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i placówek określają przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym(Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.)w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw(Dz. U. poz. 1446, z późn. zm.), która weszła w życie z dniem 1 lipca 2014 r. Stosownie do art. 8 ust. 5c ustawyz dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym kartę parkingową wydaje się osobie, o której mowa w ust. 3a pkt 1 i 2, na okres ważności orzeczenia, o którym mowa w ust. 4, jednakże nie dłużej niż na okres 5 lat, a placówce, o której mowa w ust. 3a pkt 3 na okres 3 lat. Projekt niniejszej ustawy był projektem komisyjnym (druk nr 823), którego celem było m.in. zapewnienie osobom niepełnosprawnym mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się realnego dostępu do przystosowanych miejsc parkingowych. W uzasadnieniu przedmiotowej ustawy wskazano, żekarta parkingowa będzie wydawana na określony okres czasu - maksymalnie na 5 lat. W ten sposób wyeliminowana zostanie istniejąca obecnie możliwość wieloletniego posługiwania się kartą wydaną na czas nieokreślony dla osoby, która zmarła. Data ważności karty jest bowiem tym elementem, który musi być możliwy do odczytania, gdy karta jest umieszczana za przednią szybą samochodu. Tym samym zostanie także wyeliminowana niespójność polskich rozwiązań, które przewidują możliwość bezterminowego wydawania kart parkingowych z zasadami unijnymi, które wymagają określenia w karcie terminu jej ważności. Obecna sytuacja powoduje bowiem, że w niektórych krajach UE polskie karty wydawane bezterminowo nie są uznawane, a na osoby z nich korzystające nakładane są sankcje, jak dla osób bez uprawnień. Pragnę podkreślić, że Sejm w dniu 27 września 2013 r. przyjął ww. projekt ustawy niemal jednomyślnie (w głosowaniu wzięło udział 439 posłów – oddano 438 głosów “za”, przy 1 głosie wstrzymującym). Jednocześnie, uprzejmie informuję, że osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na stałe, w którym zawarte jest wskazanie dotyczące spełnienia przez osobę niepełnosprawną przesłanek do wydania karty parkingowej, nie są ponownie orzekane w przypadku utraty ważności karty parkingowej. Kartę parkingową wydaje się tym osobom po uprzednim złożeniu wniosku i wniesieniu stosownej opłaty.”