Legislacja

Rozpoczęto procedowanie

17 maja 2023

Rozpoczęto procedowanie
Minister Andrzej Adamczyk w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu Rady Ministrów 16 maja 2023 r. mówił: - Zniesienie opłat za przejazd autostradami od pojazdów osobowych spowoduje przeniesienie części ruchu z dróg alternatywnych, wybieranych obecnie przez kierowców z uwagi na opłaty na autostradach. Zwiększy się zatem poziom bezpieczeństwa na drogach krajowych i samorządowych w okolicy autostrad. Zaoszczędzone zostaną dzięki temu też środki na ich utrzymanie, remonty i modernizację - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w trakcie konferencji prasowej, zorganizowanej po posiedzeniu Rady Ministrów. (fot. KPRM)

Rząd chce znieść opłaty za przejazd dla samochodów osobowych i motocykli na tzw. państwowych autostradach. Oznacza to, że nie trzeba będzie płacić za przejazd pojazdem o masie do 3,5 tony na autostradzie A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Kierowcy będą zwolnieni z opłat od 1 lipca 2023 r. - czytamy w komunikacie Rady Ministrów.

Niestety tekst projektu nie został jeszcze opublikowany - oto zapowiedziane najważniejsze rozwiązania:

* Zniesiony zostanie pobór opłat na odcinkach autostrad płatnych, które obecnie zarządzane są przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o zaprzestanie poboru opłat za odcinki autostrad: A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica.

* Nowe przepisy przewidują ponadto, że nie będzie można wprowadzić opłat również na pozostałych autostradach zarządzanych przez GDDKiA, a także na odcinkach, które obecnie są w realizacji.

* Zniesienie opłat na państwowych autostradach dotyczyć będzie pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, czyli samochodów osobowych oraz motocykli.

* Kierowcy będą zwolnieni z opłat za przejazd od 1 lipca 2023 r.

* Rozwiązanie spowoduje oszczędności po stronie kierowców oraz zwiększy bezpieczeństwo na drogach alternatywnych, które dzisiaj są wybierane ze względu na odpłatność za przejazd autostradą.

Rada Ministrów omówiła także kwestię znoszenia opłat na pozostałych płatnych odcinkach dla samochodów osobowych.

- Zniesienie opłat za przejazd autostradami od pojazdów osobowych spowoduje przeniesienie części ruchu z dróg alternatywnych, wybieranych obecnie przez kierowców z uwagi na opłaty na autostradach. Zwiększy się zatem poziom bezpieczeństwa na drogach krajowych i samorządowych w okolicy autostrad. Zaoszczędzone zostaną dzięki temu też środki na ich utrzymanie, remonty i modernizację - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w trakcie konferencji prasowej, zorganizowanej po posiedzeniu Rady Ministrów.

- Zmiana ustawy będzie możliwa wówczas, gdy wynegocjujemy z koncesjonariuszami stosowne warunki, na jakich odpłatność będzie mogła zostać zniesiona. Na początku druga strona się usztywnia i nie chce się zgodzić na ustępstwa, ale będziemy rozmawiać - zapowiadał minister.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Infrastruktury, przed nami procedowanie w Sejmie i Senacie, podpis i publikacja. Planowane obowiązywanie z dniem 1 lipca 2023 r. (jm)