Legislacja

Premier obiecał: - Bezpieczeństwo na drogach będzie jednym z naszych priorytetów!

20 listopada 2019

Premier obiecał: - Bezpieczeństwo na drogach będzie jednym z naszych priorytetów!
Sejm RP IX kadencji, 18.11.2019 - exposé premiera Mateusza Morawieckiego [kliknij] (fot. Kancelaria Sejmu)

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmu RP IX kadencji (12, 13, 19 i 21 listopada 2019 r.). W dniu wczorajszym premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé rządu. Rada Ministrów otrzymała wotum zaufania. Eksperci brd komentują, iż wygłoszone w Sejmie deklaracje były przełomem w debacie o ruchu drogowym.

- Polska jest dziś bezpiecznym krajem, ale wciąż jest jeden wyjątek. To bezpieczeństwo na drogach! Nasze drogi znaczone są krzyżami, które oznaczają śmiertelne wypadki i tragedie tysięcy rodzin. Bezpieczeństwo na drogach będzie jednym z naszych priorytetów. Utworzymy program bezpiecznej infrastruktury drogowej, by współfinansować bezpieczne chodniki, lampy uliczne, przejścia dla pieszych, ronda, światła, wysepki czy wyniesienia na przejściach – zapowiadał premier.

Przejścia dla pieszych - pierwszeństwo pieszych. - Nie może być dłużej tak, że przejście dla pieszych jest najbardziej niebezpiecznym elementem na drogach. Badania wykazują, że piesi zachowują się – w większości – roztropnie na przejściach. Dlatego wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście. Nie może być tak, że sądy obarczają winą za wypadek starszą, prawie 80-letnią panią, z ograniczoną ruchomością, bo wtargnęła na pasy. Nie może być tak! – mówił premier. Eksperci oraz działacze na rzecz poprawy brd dodają, iż trzeba tu dodać wysokie kary za nieuszanowanie przejścia i np. omijanie stojącego przed przejściem pojazdu. I powinna to być kara nie tylko finansowa, ale np. zatrzymanie uprawnień na pół roku. Sugerują, iż niezbędna byłaby tu wyprzedzająca kampania informacyjna.

Finansowe konsekwencje dla piratów drogowych. Dziś za piratów drogowych wszyscy słono płacimy. W najgorszych przypadkach zdrowiem lub życiem. W najlepszych przypadkach - wyższymi stawkami ubezpieczenia OC. Wprowadzimy rozwiązania, które sprawią, że to piraci drogowi poniosą finansowe konsekwencje łamania przepisów. Włączymy też obywateli, poprzez internet i mechanizmy demokracji bezpośredniej, do tworzenia mechanizmów wzmacniających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego – zapowiadał premier Morawiecki.

Ostrzejsze kary dla pijanych kierowców. – Największym wrogiem ruchu drogowego jest alkohol! Przyzwolenie społeczne na jazdę po spożyciu skończyło się już, ale wciąż słyszymy o tragediach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Będziemy zaostrzać politykę karania pijanych kierowców. Ale przecież lepiej jest zapobiegać niż karać. Dlatego wzmocnimy też profilaktykę dla osób zagrożonych tą straszną chorobą. Także przez odpowiednie regulacje i politykę cenową, aby zmniejszyć ryzyko choroby alkoholizmu – informował mówca.

Ułatwienia w komunikacji miejskiej. – Jednocześnie ułatwimy poruszanie się kierowców z rodzinami po miastach. Wprowadzimy możliwość korzystania z buspasa, gdy w samochodzie znajdują się minimum cztery osoby. Buspas spełnia swoją funkcję, gdy rozładowuje ruch drogowy, a nie kiedy pozostaje pusty.

Czekamy na działania, będziemy je precyzyjnie relacjonowali. (jm)