Legislacja

UTO: - Wiosną 2021 powinniśmy mieć te przepisy!

14 września 2020

UTO: - Wiosną 2021 powinniśmy mieć te przepisy!
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury gościem programu „Money. To się liczy” (fot. screen)

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaproszony do udziału w programie „Money. To się liczy” mówił o infrastrukturze drogowej, o nowych inwestycjach. Odpowiedział także na pytanie dziennikarza dotyczące regulacji ws. hulajnóg elektrycznych. Jak się dowiadujemy resort przewiduje, iż nowe przepisy będą obowiązywały od początku 2021 r. Propozycje regulacji dotyczące tzw. urządzeń transportu osobistego mają być poddane kolejnym konsultacjom.

Andrzej Adamczyk zapowiedział "spore zmiany” zasad korzystania z urządzeń. Potwierdził „wyrzucenie” elektrycznych hulajnóg z chodnika na prawy skraj drogi (o dopuszczalnej prędkości do 50 km/godz.). Aby ostatecznie ja poprawić bezpieczeństwo użytkowników. Padło także zapewnienie, iż nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym będzie poprzedzona kampaniami edukacyjnymi. Minister poinformował, iż projekt - po uwzględnieniu uwag Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – i „jeszcze w tym lub na początku przyszłego tygodnia” zostanie skierowana do rozpatrzeniu przez rząd.

- Co dalej z hulajnogami? Projekt zawieszony, słyszymy o różnych pomysłach - to minister Ziobro się zgłasza i ma propozycje, jest projekt Wasz, czy zaginął? Pytanie brzmi - co z hulajnogami? - zapytał dziennikarz. - Nasz projekt UTO tzw. urządzeń transportu osobistego nie zaginął! - odpowiada minister. I kontynuuje: - Jeśli chodzi o ustawę o urządzeniach transportu osobistego zwaną u nas popularnie uto, właśnie jesteśmy po zakończeniu uwzględnienia kolejnych uwag do projektu ustawy. Uwag skierowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i praktycznie kierujemy projekt – w tym lub na początku przyszłego tygodnia - do konsultacji z samorządami, do tych ostatecznych konsultacji, które pozwolą nam projekt skierować na posiedzenie rządu i później do Sejmu. (…) Chciałbym, żeby te przepisy weszły w życie w tym roku, być może z początkiem przyszłego. Zima nie jest dobrym czasem dla elektrycznych hulajnóg, nie jest dobrym czasem dla elektrycznych deskorolek, ale wiosną już powinniśmy mieć przepisy, które obowiązują. W których będziemy mogli wiele powiedzieć i edukować wręcz tych którzy korzystają z tych urządzeń transportu osobistego. Tak jak powiedziałem – zapisy są praktycznie rzecz biorąc gotowe. (…) Pragnę przypomnieć, pragnę zauważyć, że jeżeli chodzi o urządzenia transportu osobistego, to niezbyt wiele krajów w samej Unii Europejskiej i w Europie, posiada stosowne regulacje.

Czy uda się zakończyć procedowanie, tak aby przepisy mogły obowiązywać na początku 2021 r.? Niestety, aktualny sezon kończy się bez zmian! (jm)