Legislacja

W sprawie obowiązku jazdy drogą dla rowerów

26 czerwca 2020

W sprawie obowiązku jazdy drogą dla rowerów
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Czy resort infrastruktury przewiduje zmiany obowiązującego prawa w zakresie zniesienia obowiązku korzystania z dróg dla rowerów w odniesieniu do licencjonowanych zawodników uprawniających kolarstwo szosowe? To kwestia bezpieczeństwa zarówno zawodników jak i pozostałych użytkowników dróg dla rowerów.

W sprawie obowiązku jazdy drogą dla rowerów dla osób uprawiających kolarstwo szosowe do ministerstwo infrastruktury zwrócił się poseł Franciszek Sterczewski. - Według obowiązującego prawa rowerzyści i rowerzystki mają w Polsce obowiązek poruszania się po drodze dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona w kierunku, w którym się poruszają. Niestety przepis ten jest problematyczny dla osób uprawiających kolarstwo szosowe. Ich treningi wiążą się z rozwijaniem większych prędkości, a także – w przypadku osób trenujących w klubach sportowych – z jednoczesnym poruszaniem się na rowerach wieloosobowych grup – pisze poseł. Ocenia, iż sytuacja taka stwarza niebezpieczeństwo i to zarówno dla wymienionych kolarzy szosowych, jak i pozostałych użytkowników dróg dla rowerów. Oczywisty jest podniesiony argument, iż infrastruktura rowerowa nie jest dostosowana do treningów kolarskich. - Infrastruktura rowerowa nie jest dostosowana do treningów kolarskich – choć na wielu ścieżkach rowerowych obowiązują wysokie limity prędkości – przez co osoby trenujące tę dyscyplinę narażone są na kolizje, a także narażają na nie pozostałych rowerzystów i rowerzystki – czytamy w konkluzji wystąpienia.

Jakie może być rozwiązanie podniesionego problemu? Tu poseł Starczewski wskazuje na jedno z nich – zniesienie zakazu dla osób posiadających licencje zawodnicze (np. wydane przez Polski Związek Kolarski). - Wówczas podczas treningów kolarze mogliby poruszać się po jezdni, chroniąc w ten sposób pozostałych użytkowników i użytkowniczki dróg dla rowerów. W związku z tym chciałbym zadać Ministerstwu Infrastruktury następujące pytania: Czy ministerstwo przewiduje zmiany dotyczące przepisu o obowiązku korzystania z drogi dla rowerów? Jakie konsultacje dotyczące ww. przepisu prowadziło do tej pory ministerstwo?

Obowiązek taki jest zapisany w art. 33 ust. 1 ustawy - Prawo ruchu drogowym, ale czy powinien bezwzględnie dotyczyć zawodników trenujących kolarstwo drogowe? (jm)