Z 1 października br. w życie wchodzą przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowego dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz ich kontroli. I tak już nie musimy okazywać dowodu rejestracyjnego i ważnej polisy OC pojazdu – oczywiście oba dokumenty posiadamy. Policjant czy inny uprawniony do skontrolowania nas poprosi o prawo jazdy i dowód osobisty. Dane o pojeździe i dokumentach pojazdu będzie weryfikował w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Kierowcy cieszą się i już czekają na taką samą decyzję w sprawie praw jazdy. Pojawiły się jednak wątpliwości i te wyjaśnia nadkom. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. – Od dawna korzystamy z baz CEPiK, i to zarówno wobec kierowców, jak i sprawdzania pojazdów. Nie mamy z tym żadnych problemów – zapewnia Kobryś.
Kolizja drogowa? Czy teraz, gdy kierowcy nie będą mieli przy sobie tych dokumentów, do każdego zdarzenia trzeba będzie wzywać drogówkę? Nie – uspokaja podinspektor R. Kobryś, choć przyznaje, że policja liczy się z tym, iż na początku tak będzie. – Nie jest to jednak konieczne. Każdy może bowiem na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego sprawdzić, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC pojazdu. – Wystarczy wpisać numer rejestracyjny auta, z którym mieliśmy kolizję. Informację dostajemy natychmiast – podpowiada.
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. W sytuacji, gdy dowód rejestracyjny powinien być zatrzymywany (dotychczas miało to miejsce podczas tej samej kontroli drogowej), od 1 października policjant zatrzymanie dokumentu odnotuje w systemie informatyacznym i natychmiast informacja taka będzie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Kierujący – jak dotychczas – otrzyma stosowne pokwitowanie.
Mandat? Tak. Za brak prawa jazdy. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że kontrolujący może zadać pytanie kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu. Jak instruuje resort, wystarczy wiedzieć, że dokument w danej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy czy w domu.
Pamiętajmy jednak, dowód rejestracyjny nadal musimy okazać załatwiając formalności w stacji kontroli pojazdów, przy sprzedaży pojazdu i zagranicznej podróży.
Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji:
Od 1 października pojedziesz bez dowodu rejestracyjnego!
Nadszedł dzień, na który od dawna czekało wielu kierowców! W poniedziałek 1 października dowód rejestracyjny i polisę OC możesz zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów - nie dostaniesz mandatu.
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.
- To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. – Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy - dodaje szef MC.
To musisz wiedzieć!
Ważne:
brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów. brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC. nadal musisz mieć przy sobie prawo jazdy! Po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.). nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.
Zmiany, zmiany, zmiany
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie.
Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.