Legislacja

Wyrób sobie kartę krwi, może uratować Ci życie

2 marca 2009

Informacja o grupie krwi znajdzie się w plastikowym dowodzie osobistym oraz w Karcie krwi, dokumencie, który otrzyma każdy z nas. Tak wynika z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, która ma wejść w życie od nowego roku. Zapis w dowodzie i Karta krwi ułatwią lekarzom ratowanie ludzkiego życia. Karta krwi istnieje już dziś i jest zaświadczeniem z pracowni serologicznej. W tej chwili mają ją jednak nieliczni. Dziś koszt jej wydania to ok. 50 zł. Dziś lekarze nie biorą pod uwagę informacji od rodziny, bransoletki ani nawet tatuażu. Powód: nie stanowią one dla ratownika medycznego informacji, która wystarczy, by w nagłym przypadku przetoczyć pacjentowi krew. Liczy się tylko potwierdzony dokument. W nowych, plastikowych dowodach osobistych nie ma jednak na to miejsca. Środowisko lekarzy jest zgodne co do słuszności projektu. - Taka informacja powinna znaleźć się obligatoryjnie w dowodach tożsamości - mówi Marek Niemirski, szef zespołów wyjazdowych warszawskiego pogotowia ratunkowego. - Gdy tylko docieramy na miejsce wypadku, pierwszą rzeczą po udzieleniu pomocy poszkodowanemu jest poszukanie w jego osobistych rzeczach informacji o grupie krwi. Gdy ją mamy, natychmiast informujemy dyspozytora pogotowia - mówi Niemirski. Informacja o tym, że do szpitala trafi za chwilę osoba mogąca wymagać transfuzji, przekazywana jest natychmiast do stacji krwiodawstwa, która przygotowuje zapas krwi. Jeśli nie ma odpowiedniej grupy, kontaktuje się z innymi ośrodkami, by ją sprowadzić. Problem w tym, że nawet jeżeli ratownicy trafią na informację o grupie krwi, to zazwyczaj nie ma ona formy oficjalnego dokumentu. Sprawdzenie krwi pod kątem transfuzji zajmuje półtorej godziny. W nagłych wypadkach stosuje się jednak metodę skróconą, trwa do 30 minut. - Ale podczas krwotoku nawet 30 minut to zdecydowanie za długo. Wtedy liczy się każda minuta - potwierdza Marcin Velinov, prezes fundacji Krewniacy. - Dlatego wpisanie tej informacji do dowodu to wspaniały pomysł - cieszy się. deaef351efb130c48b06d64c180e5a03c841a7cd 

(289-11)

^ Indentyfikacyjna Karta Grupy Krwi, jeśli ją masz i stale nosisz przy sobie, może ci uratować życie! W razie wypadku, czas na oznaczenie grupy krwi jest bezcenny. Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi, która ma format nowego dowodu osobistego i raz wyrobiona, służy przez całe życie! Ustalić grupę krwi można w laboratorium diagnostycznym. Wykaz uprawnionych do wydawania Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi znajdziecie na www.krewkart.pl.

Indentyfikacyjne karty grup krwi mają akceptację Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Zgodę na ich rozpowszechnianie wydały regionalne stacje krwiodawstwa i krwiolecznictwa. W myśl rozporządzenia ministra zdrowia jest to jedyny tego typu dokument honorowany przez służbę zdrowia. Pamiętaj! Masz prawo żądać w laboratorium wyniku grupy krwi do takiej trwałej ewidencji!