Przegląd prasy

I Ty jesteś pieszym. Potrącisz – posiedzisz do ośmiu lat. Ustąpisz - posiedzisz 11 sekund!

20 grudnia 2019

I Ty jesteś pieszym. Potrącisz – posiedzisz do ośmiu lat. Ustąpisz - posiedzisz 11 sekund!
- Zsiadasz z roweru - stajesz się pieszym – mówi Lech Piasecki, schodzisz z motocykla – stajesz się pieszym – mówi Jacek Czachor, wysiadasz z auta – stajesz się pieszym – mówi Leszek Kuzaj w spocie pt. „I Ty jesteś pieszym” [kliknij] (fot. screen)

Fundacja Drogi Mazowsza pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, we współpracy z Naczelną Radą Adwokacją i przy wsparciu trzech sportowych legend - Jacka Czachora, Leszka Kuzaja i Lecha Piaseckiego - postanowiła uświadomić kierowcom, że nie warto czekać na nowe przepisy, by zmienić zachowanie względem pieszych. Promują uprzejmość na drodze.

- Długo przyglądaliśmy się dyskusji na temat pierwszeństwa pieszego jaka toczyła się na łamach gazet po wypadku na Sokratesa w Warszawie oraz po expose premiera Morawieckiego. Doszliśmy do wniosku, że przeciwnicy tego pierwszeństwa nie mają świadomości, że idąc do pojazdu oraz opuszczając pojazd są lub stają się pieszymi – mówią autorzy projektu.

Przygotowano spot mający uświadomić zmianę relacji i zmianę oczekiwań: krótki przekaz – I TY JESTEŚ PIESZYM, JAK TYLKO STANIESZ NOGAMI NA CHODNIKU. W filmiku udział wzięły gwiazdy sportu: Jacek Czachor, motocyklowy mistrz Polski i wicemistrz świata, Leszek Kuzaj, czterokrotny rajdowy mistrz Polski i Lech Piasecki, kolarski mistrza świata. Spot brd poprzedza zapowiedzianą zmianę przepisów ruchu drogowego. Gwiazdy sportu uświadamiają, że także kierowcy, motocykliści, czy rowerzyści bywają pieszymi. Ostrzegają – potrącenie pieszego może skończyć się ośmioletnią odsiadką, a wystarczy kilkanaście sekund dłużej w samochodzie, aby przepuścić pieszego.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, a także poselskim projektem zmian w ustawie – Prawo o ruchu drogowym za około roku miałyby zmienić się zasady pierwszeństwo pieszych. Ten najsłabszy uczestnik ruchu drogowego miałby je już przed przejściem. Z taką zasadą nie chcą zgodzić się kierowcy, jednak krzywdzącym byłoby powiedzenie, że wszyscy kierowcy.

- Zsiadasz z roweru - stajesz się pieszym – mówi Lech Piasecki, schodzisz z motocykla – stajesz się pieszym – mówi Jacek Czachor, wysiadasz z auta – stajesz się pieszym – mówi Leszek Kuzaj. Pasażer samochodu – podsumowuje – potrącisz – posiedzisz do ośmiu lat. Miły kierowca konkluduje – ustąpisz, posiedzisz 11 sekund!

Drogi Czytelniku obejrzyj i udostępnij spot pt. „I Ty jesteś pieszym”. (jm)