Przegląd prasy

Jazda prawym pasem ruchu. Środkowy i lewy tylko do wyprzedzania!

30 maja 2023

Jazda prawym pasem ruchu. Środkowy i lewy tylko do wyprzedzania!
- Na drogach gdzie sią trzy pasy jazda środkowym jest nagminna - ocenia Piotr Rucki instruktor nauki jazdy, Szkoła Jazdy ELMOL z Warszawy [kliknij]. (fot. Jolanta Michasiewicz)

Stacja TVN24 podjęła ważną kwestię, także kosztowną [kliknij]. Przypominają kierowcom korzystającym z autostrady, że łamią ważną zasadę, a tu mandat w wysokości trzech tysięcy złotych. Chodzi o zasadę, iż na drogach szybkiego ruchu z trzema pasami w jednym kierunku pas środkowy i lewy nie służą do jazdy, lecz do wyprzedzania.

- To jest bardzo nagminne. Na drogach gdzie sią trzy pasy jazda środkowym jest nagminna - ocenia Piotr Rucki instruktor nauki jazdy, Szkoła Jazdy ELMOL z Warszawy. - Środkowy pas i lewy są do wyprzedzania, prawy do jazdy - podkreśla dziennikarz. - To jest dla mnie tamowanie ruchu, a przede wszystkim jazda niezgodna z przepisami. Prawy pas jest wolny, to czemu kierowca jedzie środkowym? Czy kierowca, którego obserwowano wiedział, że łamie przepisy? Otóż okazuje się, że całkowicie nie. I tu policjanci przypominają, że za jazdę nieodpowiednim pasem ruchu grozi nałożeniem mandatu od 500 do 3 tysięcy złotych. Za to wykroczenie taryfikator przewiduje 6 tzw. punktów karnych.

Przypominamy przepisy rozdziału 3. Ruch Pojazdów, oddziału 1. Zasady ogólne i tu artykułu 16:

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa. (…)

Dziennikarze przygotowali eksperyment, który dowiódł, iż taka beztroska jazda jest problemem powszechnym. Porozmawiajmy o zasadach jazdy po drogach wielopasmowych. Dlaczego kierowcy nie jadą wolnym prawym, a środkowym pasem ruchu? Dlaczego też tak lubią trzymać się lewego? Czy można wyprzedzać z prawej strony? Kiedy? Piszcie: tygodnik@prawodrogowe.pl