Przegląd prasy

Minister mówi NIE, ale…

7 lipca 2022

Minister mówi NIE, ale…
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury (fot. Jolanta Michasiewicz)

Protest egzaminatorów nauki jazdy trwa. WORD-y pracują, ale też w części nadal nie odbywają się egzaminy, kolejni przedstawiciele tej grupy zawodowej przyłączają się do akcji. W dniu wczorajszym minister Andrzej Adamczyk komentował sytuację, wykluczył możliwość podniesienia opłat za egzamin państwowy jednocześnie deklarował: - Zrobimy jednak wszystko, by marszałkowie, którzy są odpowiedzialni za sytuację w ośrodkach, mogli dysponować właściwymi instrumentami, które pomogą w dialogu z egzaminatorami rozwiązać ten problem.

Egzaminatorzy. Akcja protestacyjna egzaminatorów kandydatów na kierowców i kierowców trwa od poniedziałku. Postulują systemowe zmiany w organizacji i zasadach egzaminowania. Wnioskują o powołanie Zespołu roboczego przy ministerstwie i powołanie ich przedstawicieli w jego skład. Celem byłoby przygotowanie stosownych regulacji prawnych. Apelują także o poprawę sytuacji finansowej tej grupy zawodowej. Podkreślają, iż ich praca jest ciężka, odpowiedzialna, stresująca, dodajmy także często niebezpieczna, a zarobki małe. Np. początkujący egzaminator zarabia netto ok. 3 tyś zł i to bez podwyżki przez kolejne trzy lata. Dopiero po kolejnym rozszerzaniu uprawnień może liczyć na dodatki zadaniowe. Ministra Andrzeja Adamczyka proszą o spotkanie. Zbyt tani jest egzamin państwowy: 140 zł - część praktyczna i 30 zł - teoretyczna.

Minister. Nie ma oficjalnego stanowiska resortu. Mamy natomiast kilka wypowiedzi ministra, które publikowały media w dniu wczorajszym. Oto co powiedział Andrzej Adamczyk:

- Nadzór na WORD-ami prowadzi w każdym województwie marszałek województwa. Minister infrastruktury nie decyduje kto, kiedy i gdzie wykonuje swoje czynności związane z egzaminowaniem kandydatów na kierowców;

- Nie chcemy szukać w kieszeniach egzaminowanych przyszłych kierowców środków na pokrycie oczekiwań finansowych tak mocno akcentowanych teraz przez egzaminatorów. Zrobimy jednak wszystko, by marszałkowie, którzy są odpowiedzialni za sytuację w ośrodkach, mogli dysponować właściwymi instrumentami, które pomogą w dialogu z egzaminatorami rozwiązać ten problem.

Protest trwa. (jm)

Źródło: PAP