Przegląd prasy

Nie zwalniają tempa. Małopolska Rada BRD informuje i edukuje

21 maja 2021

Nie zwalniają tempa. Małopolska Rada BRD informuje i edukuje
Materiał zrealizowany dzięki współpracy Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Udostępniajcie – wykorzystujcie, oczywiście bezpłatnie podając źródło [kliknij]

Małopolska Wojewódzka Rada BRD nie zwalnia tempa. Trwają działania prewencyjne gdzie większość z 30 członków Rady wprowadza projekty w swoich instytucjach mające na celu informowanie oraz edukowanie na temat nowych regulacji  które wejdą w życie 1 czerwca 2021 roku czy tych zmian, które już weszły w życie choćby 20 maja na temat UTO, e-hulajnóg czy UWR. Jednocześnie prowadzone są inne szkolenia i działania skierowane do pozostałych grup uczestników ruchu drogowego.

- Każda zmiana, szczególnie zmiana nawyków wymaga czasu i konsekwentnego informowania i edukowania. To długofalowy proces gdzie już od dawna powinniśmy byli przygotowywać się do tego, co aktualnie wchodzi w życie - podkreśla Katarzyna Dobrzańska-Junco. - Z punktu widzenia edukacji i procesu zmian ważnym jest, abyśmy teraz nie skupiali się tylko i wyłącznie na jednej zmianie przepisów czy jednej grupie odbiorców. Pozostałe działania, mimo intensyfikacji działań nt. pieszych i kierowców, UTO, e-hulajnóg, UWR, nie mogą być odkładane czy zakończone. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym to proces długofalowy, systematyczny i jeśli będzie prowadzony ad-hoc, nie przyniesie oczekiwanej poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego w Radzie [Małopolskiej Wojewódzkiej Radzie BRD - przyp. red.], mimo intensyfikacji działań na temat nowych zmian - oprócz szerokich działań informacyjnych i planowanych debat w całej Małopolsce, trwają dalej projekty i działania, które proponujemy standardowo mieszkańcom Krakowa i całej Małopolski. 20 maja przeprowadziliśmy wspólnie z programem Bezpieczny Kraków kolejne w tym roku  praktyczne szkolenie dla seniorów „Szczęśliwa Siódemka” - szkolenie z doskonalenia techniki jazdy dla osób po 60-tym roku życia. Już niedługo, na tym samym torze (Moto Park Kraków) spotykamy się ponownie z młodymi kierowcami w ramach Akademii Dobrych Kierowców, którzy dopiero co zdobyli prawo jazdy aby w praktyce zmierzyli się z tym, co może zdarzyć się na drodze i sprawdzili swoje możliwości. To praktyczne, całodniowe szkolenie z techniki bezpiecznej jazdy. W trakcie szkolenia omawiamy najważniejsze zasady bezpieczeństwa na drodze. Druga część to praktyka m.in. jazda po torze, slalom ciasny, hamowanie awaryjne czy awaryjna zmiana pasa ruchu. Niezwykle ważnym projektem dla nas jest „Karta rowerowa - moje pierwsze prawo jazdy”. Już rok temu z inicjatywy Przewodniczącego Rady, Wicemarszałka Małopolski Łukasza Smółki przygotowaliśmy materiały edukacyjne dla nauczycieli i dzieci z których już dziś korzystają uczniowie nie tylko z Małopolski. Karta rowerowa to podstawa, kolejny krok do poprawy bezpieczeństwa, to najlepsze, co możemy podarować dzieciom. Pamiętajmy, że karta rowerowa to nie tylko dokument który uprawnia do jazdy rowerem. Karta rowerowa to pierwszy dokument uprawniający dziecko do samodzielnej jazdy po drodze: rowerem, wózkiem rowerowym, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego. Dlatego szczególnie teraz, na przełomie maja i czerwca powinniśmy zachęcać uczniów do poszerzania wiedzy z tego zakresu i wyrabiania karty. Właśnie w kontekście nowych przepisów.

Pamiętajmy o tym, aby prowadzić działania w regionach w sposób konsekwentny, nie tylko w okolicach terminu wchodzenia w życie nowych regulacji, ale informowania o nich w sposób stały, konsekwentny, nie porzucając i nie zaniedbując przy tym innych uczestników ruchu drogowego czy pozostałych grup wiekowych.