Przegląd prasy

Oczyszczacze powietrza, dezynfektory do rąk w pojazdach komunikacji miejskiej

25 listopada 2020

Oczyszczacze powietrza, dezynfektory do rąk w pojazdach komunikacji miejskiej
(fot. MPK Łódź)

W Łodzi - jako jednym z pierwszych miast w Polsce – testowane są prototypowe urządzenie do oczyszczania powietrza w komunikacji miejskiej. To niezwykle ważna informacja, w sytuacji gdy resort zdrowia ogłasza coraz czarniejsze statystyki doby koronawirusa.

Jeszcze w tym miesiącu informowaliśmy o autobusach Warszawskiego Transportu Publicznego dostosowanych do transportu pacjentów do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym. Są to dwa pojazdy wyposażone m.inn. w specjalne stanowiska z tlenem dla ponad 20 osób. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział takie działania: - Warszawa od samego początku epidemii robi wszystko, aby pomóc w walce z epidemią koronawirusa. W ramach działań miasta zdecydowałem o udostępnieniu pojazdów Miejskich Zakładów Autobusowych, które po odpowiednim dostosowaniu pozwolą na jednoczesny transport większej liczby osób, odciążając przy tym karetki pogotowia. Pojazdy są gotowe do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych.

Kolejne miasto – Łódź, tu podjęto prace i są testowane prototypowe urządzenia do oczyszczania powietrza w komunikacji miejskiej. Tamtejszy Urząd Miasta informuje: - Pasażerowie linii 97 w jednym z autobusów mogą zobaczyć nietypowe, świecące na zielono, urządzenie. To prototypowy oczyszczacz powietrza, który wychwytuje niemal 100 proc. szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów. Zaproponowane przez firmę STER Group rozwiązanie AntiMicrobial+ łączy w sobie oczyszczanie powietrza (poprzez zastosowanie filtrów HEPA oraz promieniowania UV-C) oraz dezynfekcję powierzchni (dzięki automatycznemu procesowi ozonowania). Urządzenia najpierw zatrzymują czynniki szkodliwe – alergeny, sierść, kurz, grzyby, pleśnie, a następnie są one likwidowane przy pomocy ozonu. Urządzenie oczyszcza powietrze w trakcie podróży – zaczyna działać wraz z uruchomieniem pojazdu. Pasażerowie oddychają czystym powietrzem, które jest cały czas filtrowane. Producent informuje, iż w ciągu godziny pracy urządzenia powietrze może być oczyszczane do 10 razy. Marcin Szuławy z firmy STER ocenia: - Urządzenie to służy, aby w trakcie jazdy, jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów. Nie tylko w obecnej sytuacji epidemicznej, ale również we wszystkich innych porach roku. Zamontowane w urządzeniu filtry HEPA 14 filtrują niemal 100 procent wszelkich zanieczyszczeń. Nie tylko wirusów i bakterii, ale również alergenów i wszystkich innych szkodliwych czynników.

Urządzenie będzie testowane przez około 3 miesiące. Koszt jednego urządzenia to ok. 2 tys. zł. – Jeśli urządzenie to sprawdzi się w eksploatacji zamontujemy je we wszystkich pojazdach, w których będzie to technicznie możliwe - mówi Zbigniew Papierski, prezes MPK-Łódź. Dodajmy – MPK-Łódź rozpoczęło także testy dezynfektorów do rąk, bezdotykowych urządzeń ze specjalnym płynem odkażającym montowanych w pojazdach komunikacji miejskiej. (jm)