Przegląd prasy

Pojawia się i znika

16 kwietnia 2016

d1b9197a10946948fcee455ebfca3dd2546a8d9c

(537-22 grafika BSJRENAULT)

 

Wiosenna aura sprawiła, że na ulicach pojawia się coraz więcej motocykli. To dla kierowców znak, że powinni zachować dużo większą ostrożność i częściej korzystać z lusterek. Niejednokrotnie jadący z dużą prędkością motocykliści potrafią umknąć uwadze kierowców, co prowadzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze

Patrz w lusterka, Kierowcy powinni być wyczuleni na widok motocyklistów i częściej spoglądać w lusterka. Pozwoli to w porę dostrzec i oszacować naszą odległość od motocykla i prędkość z jaką się do nas zbliża - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Dotyczy to także sytuacji, w której próbujemy zmienić pas ruchu. Lepiej wówczas spojrzeć w lusterko kilka razy i być pewnym, że nie ryzykujemy zderzenia z jednośladem. Po włączeniu kierunkowskazu, dajmy czas innym kierowcom, zwłaszcza motocyklistom na to, by zauważyli sygnalizację wykonania manewru.

Zachowaj uwagę i bezpieczną odległość. Motocykle i skutery mogą zniknąć z pola widzenia w martwym polu lub mogą zostać przysłonięte przez większe pojazdy. - Pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniej odległości od motocyklistów czy tak ostatnio popularnych kierowców skuterów. Podczas ich wyprzedzania, zachowajmy odległość minimum 1 metra – przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Motocyklisto, zwolnij. Jazda motocyklem wymaga nie tylko umiejętności, ale także odpowiedzialności i rozwagi. Niejednokrotnie kierowcy znacząco przekraczają dopuszczalną prędkość, ryzykując swoim zdrowiem i życiem. W konfrontacji z samochodem to właśnie motocykliści są najbardziej poszkodowani. Kierowcę jednośladu chroni jedynie kask, więc w przypadku wypadku z jego udziałem kończy się to niejednokrotnie śmiercią lub trwałym kalectwem zarówno samego kierującego jak i pasażera. - Dlatego tak ważne, aby zarówno kierowcy samochodów jak i motocykliści kierowali się rozwagą i rozsądkiem, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy znacząco wzrasta liczba jednośladów na drogach - przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.