Przegląd prasy

Troleje najazdowe w ośrodku szkolenia kierowców

8 lutego 2023

Troleje najazdowe w ośrodku szkolenia kierowców
(fot. Ośrodek Szkolenia Kierowców „EKSPERT” w Piszu)

Młodzi kierowcy giną na polskich drogach - fakt. Eksperci wskazują na brawurę z racji wieku [kliknij], na nieuświadamianie ryzyka [kliknij], mówią też o brakach w systemie szkolenia kandydatów na kierowców. Czekamy na finalizację prac resortu infrastruktury, który już w kwietniu 2021 r. zapowiedział zmiany w ustawie o kierujących pojazdami [kliknij] [kliknij]. Kiedy pojawi się projekt ustawy? - tego nie wiemy [kliknij]. Dziś mała informacja o skromnym, ale jakże ważnym działaniu ośrodka szkolenia kierowców z małego Pisza.

Ośrodek Szkolenia Kierowców „EXPERT” z Pisza już kilka lat wcześniej wprowadził interesujący element oferty dla przyszłych kierowców. Otóż posiadają i wykorzystają do szkolenia troleje najazdowe, ich instruktorzy legitymują się uprawnieniami do takiego szkolenia. Prowadzą je w ramach zajęć dodatkowych. Instruktor Andrzej Sawicki mówi: - W ramach zajęć dodatkowych przyszli kierowcy mogą poznać oraz nauczyć się manewrów i technik opanowania jazdy w warunkach które mogłyby wprowadzić nasz pojazd w "poślizg". Czym dokładniej są troleje najazdowe? Są to tzw. symulatory poślizgu, które montowane są na tylną oś pojazdów przednionapędowych. Pozwalają na wyuczenie reakcji i kontroli toru jazdy samochodu w czasie utraty przyczepności kół do podłoża, poznanie reakcji samochodu na poślizg, wyuczenie umiejętności operowanie sprzęgłem oraz pedałem "gazu". Jazda na tego typu urządzeniach jest zalecana kierowcom z małym doświadczeniem w celu wyrobienia odpowiednich nawyków oraz odruchów.

Mamy pełną świadomość, iż powyższa propozycja jest oceniana różnorodnie. Pozostaje jednak niezwykle ważna kwestia, co ośrodek szkolenia kierowców, instruktor nauki jazdy, instruktor techniki jazdy, ośrodek egzaminowania robi i może zrobić dla młodych kierowców, aby wyjeżdżając na drogę byli bezpiecznymi dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego kierowcami. Będziemy do tematu wracać, czekamy na Państwa opinie, a przede wszystkim pomysły, piszcie: tygodnik@prawodrogowe.pl